Roudnice zrychleně vybrala návrh na smuteční síň, dostala pokutu

Roudnice nad Labem - Rychlé výběrové řízení na podobu nové smuteční síně se nevyplatilo Roudnici nad Labem. Z téměř sto třiceti návrhů komise vybírala pouze dva dny a konečný výsledek nedostatečně vysvětlila. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže byl porušen zákon a městu dal pokutu.

Kaple na roudnickém hřbitově neumožňuje důstojné rozloučení všem pozůstalým. Je příliš malá a kromě nebožtíka a květin se do ní mnoho lidí nevejde. Město chtělo situaci vyřešit výstavbou nové smuteční síně. Koupilo pozemky za hřbitovem a vyhlásilo výběrové řízení. Návrhů od architektů se sešlo třikrát víc než obvykle. „Bylo to opravdu pečlivě dělané, všechny tyto studie byly vystavené,“ uvedl starosta Roudnice nad Labem Vladimír Urban.

Jenomže podle jedné z architektonických kanceláří komise vybírala rychle jen od pohledu. „Je větší důraz kladen na tu estetickou stránku věci a opomíjí se ekonomická stránka,“ uvedla Petra Lacinová z architektonické kanceláře RH. Architekti tvrdí, že systém výběru v podobných soutěží je často špatný i jinde. Zřejmě si ale zkusili stěžovat poprvé. „Není skutečně dostatečně patrné, z jakého konkrétního důvodu byl ten který návrh vyřazen,“ uvedl tiskový mluvčí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

Organizace neúspěšného výběrového řízení stála město 100 tisíc, dalších 50 zaplatí jako pokutu. Plány na novou síň teď ale odložilo, protože nemá dost peněz. Vedení města plánuje alespoň částečně probourat zeď, která vede okolo hřbitova. Smuteční hosté stojící venku by tak mohli alespoň lépe vidět.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí