Za peníze, kterými letiště kompenzuje hluk, opraví Kladno chodníky

Kladno - Kladno dostane od Letiště Václava Havla Praha 1,5 milionu korun jako kompenzaci za hluk od letadel, která nyní kvůli opravě hlavní dráhy vzlétají nad městem. Peníze použije na opravu chodníků v městských částech Hnidousy, Dubí a Vrapice, které jsou zvýšeným leteckým provozem nejvíce postiženy. Rozhodla o tom městská rada.

Novinářům to dnes řekl primátor Dan Jiránek (ODS). Kompenzace za hluk v řádech statisíců korun od letiště dostanou i další postižené obce. Kladno podle Jiránka už kvůli hluku přijalo několik stížností, ale jejich počet se neliší od minulých let, kdy se dráha také opravovala. „Uvidíme, až začnou naplno létat charterové lety, které jsou většinou napasovány do těch ranních nebo večerních hodin,“ podotkl Jiránek.

Opravy hlavní vzletové dráhy začaly minulý týden a letadla budou na vedlejší ranveji přistávat do konce září. Nadměrný hluk z letadel se letiště snaží zmírnit prodloužením trasy, kterou musejí stroje uletět předtím, než zatočí na svůj letový kurz. Piloti tak toto hlučné otáčení provádějí ve větší výšce než dosud. Letiště chce omezit hluk i v nočních hodinách, a platí tak uzavírka od půlnoci do páté hodiny ranní, kdy mohou přistávat a startovat jen zpožděné lety.

Podle Jiránka je lepší, že se opravy dráhy letos udělají najednou a nebudou podle původních plánů pokračovat v příštím roce. Letiště totiž rozdělilo opravu hlavní ranveje do několika etap. První začala loni v květnu a byl při ní vyměněn povrch třetiny dráhy. „My jsme se rozhodli dvě závěrečné etapy sloučit do jedné. Hlavním důvodem byl tlak okolí – radnic jednotlivých obcí, městských částí a Kladna – aby byla uzávěra co nejkratší,“ vysvětlila mluvčí letiště Eva Krejčí.

Podle letiště je oprava dráhy nezbytná. Ranvej je v nepřetržitém provozu od roku 1963 a její udržení v odpovídajícím technickém stavu si v poslední době žádá stále delší opravy. Po dokončení prací bude pravidelná jarní a podzimní údržba trvat několik dní místo současných dvou až tří týdnů. Náklady na opravy se odhadují na 360 milionů korun.