Plzeňský kraj už ví, které vlaky škrtne, omezí dopravu o 7 procent

Plzeň – Zhruba o 7 procent méně regionálních vlaků bude v příštím roce jezdit v Plzeňském kraji. Radní pro dopravu Jaroslav Bauer (ČSSD) oznámil, že kraj si nechal udělat dopravní průzkum a přesně již ví, které spoje nechá zrušit. Řekl to na setkání se starosty z Rokycanska a Plzně-jihu. Škrty v železniční dopravě zdůvodnil kraj příliš vysokými náklady na jejich objednávání.

Plzeňský kraj byl v posledních letech k vlakům na první pohled štědrý. Vyniká to na pomezí se sousedními regiony – zatímco Ústecký a Jihočeský kraj na průběžných tratích objednávají osobní vlaky pouze do nejbližšího většího města – do Žatce, resp. Strakonic – v tom Plzeňském jezdí až na krajské hranice do Žihle či Horažďovic. Teď ale chce krajský úřad škrtat a už ví, které spoje obětuje. Radní pro dopravu Jaroslav Bauer oznámil, že nepůjde o hromadné omezení na žádném úseku, nýbrž o rušení jednotlivých vlaků na většině tratí. Každá přijde o jeden až dva páry vlaků, které kraj považuje za nejméně vytížené, má jít o spoje jezdící v okrajových částech dne či o víkendu. Spojů do zaměstnání a do škol se redukce podle Bauera „v žádném případě nedotkne“.

Úspora v krajském rozpočtu má po seškrtání vlaků činit zhruba 40 milionů korun. Radní pro dopravu upozornil, že v posledních letech se objednávka u Českých drah neustále zvyšovala. „Od roku 2007 jsme zvýšili počet vlakokilometrů o 400 tisíc kilometrů a úhrada prokazatelné ztráty Českým drahám vzrostla o třetinu,“ uvedl Jaroslav Bauer s tím, že letos kraj platí za regionální vlaky 608 milionů korun.

Video David Havlena o změnách v dopravě
video

David Havlena o změnách v dopravě

Že připravuje omezení železniční dopravy, přiznal Plzeňský kraj již před časem, upozornil také na další připravované změny – zavedení nových spěšných vlaků na domažlické trati, které zřejmě budou zajíždět až do německého Schwandorfu, a soutěž na nového dopravce na trati Horažďovice–Plzeň–Planá.

Zástupcům obcí z Rokycanska a Plzně-jihu, se kterými se setkal, radní slíbil, že Plzeňský kraj naopak nesáhne na autobusovou dopravu. Naopak by se autobusová obsluha mohla zlepšit. „Letos bude spuštěn krajský autobusový dispečink, který bude reagovat na aktuální potřeby obcí,“ uvedl Jaroslav Bauer.