Krajské dálniční známky čeká další projednání. Projdou tentokrát?

Karlovy Vary - Karlovarský kraj znovu usiluje o zavedení krajských dálničních známek. I přesto, že poslanci návrh už jednou zamítli, kraj ho předloží jako novelu zákona o pozemních komunikacích. Kupóny za 300 korun by platily jen v jednotlivých krajích. Ministerstvo dopravy s návrhem nesouhlasí.

Rychlostní silnici z Karlových Varů do Chebu využívají řidiči z regionu jen málo. 40kilometrový úsek za 1 500 korun ročně je pro ně totiž příliš drahý. Hejtman to chce už podruhé změnit. K celostátní známce znovu navrhuje i krajskou za 300 korun. Řidiči by si mohli pořídit i známky pro více krajů. „Například z Varů do Prahy, tak si koupí známku v Karlovarském kraji a ve Středočeském kraji, celkově ho to vyjde na 600 korun,“ uvedl Josef Novotný (ČSSD), hejtman Karlovarského kraje.

Podle hejtmana by i krajské známky vydával stát. Domnívá se, že by na tom vydělal, protože by si je koupilo víc řidičů. „My s tím návrhem nesouhlasíme, zavedení takových speciálních krajských známek by zkomplikovalo i zdražilo distribuci kupónů,“ uvedl Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy. 

Novelu by museli schválit poslanci. Ti už ale o podobném návrhu hlasovali v únoru. Neprošel o tři hlasy. Hejtman Novotný ho teď přepracoval. „Posledně ho nepochopili, mysleli si, že to je návrh pouze pro známku v Karlovarském kraji, takže jsme ho ještě víc zjednodušili,“ uvedl Josef Novotný (ČSSD), hejtman Karlovarského kraje.

O návrhu krajské dálniční známky bude jednat i Asociace krajů. Podpora ostatních krajů je zatím nejistá. Zdrženliví jsou například radní pro dopravu na Liberecku a Ústecku. Rozdílné názory mají hejtmani Jihočeského a Plzeňského kraje. „Návrh z dílny Karlovarského kraje je zajímavý a dovedu si představit, že se v jižních Čechách setká s kladnou odezvou,“ uvedl Jiří Zimola (ČSSD), hejtman Jihočeského kraje.

„Spíše než o tom snížení chceme mluvit o takzvaném výkonovém zpoplatnění, to znamená kdo co ujede, to platí,“ řekl Milan Chovanec (ČSSD), hejtman Plzeňského kraje. Proti zpoplatnění silnice R6 v kraji protestovali starostové deseti měst a obcí, přes které teď jezdí až pětkrát víc aut. Petice ale skončily v archivech.