Z Ravensbrücku do Čech. Poutníci ušli symbolický pochod smrti

Nový Bor - Skupina poutníků po dvou týdnech dokončila 450 kilometrů dlouhý pochod z Ravensbrücku do Čech, do Nového Boru. Jejich cesta měla připomenout pochody smrti na konci druhé světové války. Ušli stejnou trasu jako před 68 lety pět lidických žen.

Stovky kilometrů pochodu krajinou - to, co dnes připomíná výlet, představovalo na konci války pro pět žen smrtelné nebezpečí. „Nevěděly vůbec, kam jdou, nevěděly, co znamená konec války, jestli to pro ně znamená bezpečí, nebo ještě ne,“ uvedla Milena Městecká, iniciátorka pochodu po stopách lidických žen.

Cesta lidických žen trvala 26 dní. Podařilo se jim utéct z pochodu smrti a překonat frontu. Jaký osud potkal jejich vesnici jim ale v koncentračním táboře další věznění raději zatajili. „Nikdo jim neřekl, že Lidice už nejsou, protože by ztratily veškerou motivaci a samozřejmě že už by spousta těch žen nežilo, protože by ztratily naději,“ říká Antonín Nešpor, syn jedné z lidických žen. V Novém Boru se žen ujali vojáci. Že už nemají domov, se ženy dozvěděly, až když Lidice hledaly.

Pochod jde po stopách transportu smrti. Poutníci, mezi nimi i ti, kteří maji v Lidicích kořeny, jsou odkázani na vlastní síly a vzájemnou pomoc. Cesta jim trvala dva týdny. Příští rok se na ni chtějí vydat znovu a doufají, že jich bude ještě víc.

Video Poutníci prošli trasu z Ravensbrücku do Nového Boru
video

Poutníci prošli trasu z Ravensbrücku do Nového Boru