Ministerstvo financí nepůjčí radě Severovýchod na pokutu

Hradec Králové – Regionální rada Severovýchod si nepůjčí peníze od ministerstva financí na pokutu za chybovost v projektech z evropských dotací. Zaplacení pokuty je nutné pro obnovení financování programu Severovýchod z Bruselu. Ministerstvo financí ale požadavek odmítlo s tím, že si má vzít půjčku přímo od krajů, tedy Královéhradeckého, Pardubického a Libereckého. Tím se ale obnovení financování značně komplikuje.

Rada původně plánovala, že za půjčku od státu budou ručit kraje, což také 10. května odsouhlasil Výbor Regionální rady Severovýchod. Jednotlivá zastupitelstva krajů pak měla toto doporučení rady schvalovat v červnu. Podle ministerstva financí však taková konstrukce půjčky na hrazení korekcí není možná, protože kraje podle zákona nesmějí ručit, až na některé výjimky, za závazky fyzických a právnických osob. Místo toho by tak krajská zastupitelstva mohla v červnu schvalovat upravená usnesení v tom smyslu, že půjčku si berou přímo kraje. 

Regionální operační programy (ROP) v současné podobě spějí k zániku. Od příštího roku by je měl nahradit Integrovaný operační program řízený ministerstvem pro místní rozvoj. Kraje si navíc přejí, aby dotace z Bruselu proudily přímo k nim, zanikly by tak současné regiony soudržnosti, ve kterých zpravidla o dotace soupeří projekty z více krajů. Konec regionálních operačních programů ale nebude klidný, v jejich sedmileté historii se nahromadilo množství problémů, které často skončily placením tzv. korekcí.


Pozastavení financování zatím nenarušilo čerpání dotací pro koncové příjemce. „Projekty jsou předfinancované ze státního rozpočtu. Problém by nastal až tehdy, pokud bychom se s ministerstvem nedohodli do konce tohoto roku,“ řekl dříve pověřený ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Vašák. 

V souvislosti s pozastavením financování již musel Královéhradecký kraj zrušit miliardový tendr na přestavbu náchodské nemocnice. V současné době nemáme zásadní právní jistotu, zda a kdy budou tyto korekce uhrazeny a zda takový postup umožní financovat dostavbu nejen náchodské nemocnice," uvedl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Na nemocnici chtěl kraj z ROP Severovýchod získat asi 400 milionů korun. 

ROP Severovýchod o objemu zhruba 18 miliard korun byl vytvořený na proprogramovací období 2007 až 2013. Zatím se z něj proplatilo 12,3 miliardy korun. V severovýchodních Čechách se dokončilo 430 projektů z 588 realizovaných. Certifikaci, která je zastavena od začátku loňského roku, je třeba obnovit do konce letošního roku, aby nebylo ohroženo proplácení dotací v letech 2014 a 2015. Zatím se podařilo certifikovat 7,3 miliardy korun.


Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla