Chomutovský DP nakoupí 12 nových autobusů, většina pojede na plyn

Chomutov – Jedenáct nových autobusů začne jezdit ulicemi Chomutova a Jirkova. V MHD v severočeském souměstí se tak obmění více než třetina autobusového parku. Novinkou bude pohon na zemní plyn, který bude mít většina nových autobusů. Navíc koupí dopravní podnik jeden autobus pro linkovou dopravu. Firma předpokládá, že za ně zaplatí 51,2 milionu korun.

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova zatím na autobusy vypsal výběrové řízení, dvanáct vozů, které shání, rozdělil do šesti kategorií. Na naftu budou jezdit čtyři krátké nízkopodlažní autobusy a jeden standardní dvanáctimetrový vůz určený pro linkovou a zájezdovou dopravu. Dalších sedm městských autobusů chce firma pohánět stlačeným zemním plynem. „Vzhledem k záměru vybudovat plnicí stanici zemního plynu zároveň poptáváme první várku autobusů s pohonem CNG pro potřeby MHD v Chomutově a Jirkově,“ vysvětlil generální ředitel dopravního podniku Jiří Melničuk. Na plyn bude jezdit jeden kloubový vůz a šest nízkopodlažních autobusů různé délky.

Pořízení jedenácti nových městských autobusů bude v Chomutově a Jirkově znamenat významnou změnu, dopravní podnik má celkem 29 takových vozidel o průměrném stáří 7,8 roku. V chomutovské MHD jezdí také trolejbusy, kterých má dopravní podnik dvacet. Většinou jde o starší vozy Škoda 15Tr staré 15 až 20 let.

Rozsáhlejší park využívá společnost v linkové dopravě, celkem má 58 linkových autobusů, posílí je jedním novým. Podle mluvčího podniku Jana Foukala začne na podzim jezdit na lince do Prahy, která nově čelí konkurenci od Student Agency. „Nový autobus mezi Jirkovem, Chomutovem a hlavním městem jezdí od loňského roku, další přibude letos na podzim,“ podotkl mluvčí Foukal.