Mosty přes D1 půjdou k zemi na náklady ŘSD, první už v červnu

Jihlava – Ředitelství silnic a dálnic připravuje demolice mostů, které vedou přes dálnici D1. O vlastnictví některých z nich se donedávna soudilo s obcemi, soud je ale přiřknul státní příspěvkové organizaci, která pečuje o dálnici. To se rozhodlo, že se rozpadajících se betonových mostů zbaví během nedávno zahájené modernizace, některé z nich však padnou bez náhrady. Prvního mostu, který přijde na řadu, by se to ale týkat nemělo. Kvůli demolici mostu na 107. kilometru dálnice u Smrčné silničáři dálnici na půl dne zcela uzavřou – od večera v sobotu 8. června do nedělního rána 9. června. Přípravné práce omezí provoz i v předchozích dnech včetně páteční odpolední špičky.

Dálnice D1 bude večer, v noci a ráno o druhém červnovém víkendu uzavřena mezi Humpolcem a Jihlavou. Velkých komplikací se odpovědní lidé nebojí. „Bude to v noci, kdy je doprava minimální,“ zdůraznil krajský radní pro dopravu Libor Joukl. Objízdná trasa zřejmě povede po státních silnicích I/34 a I/38 přes Havlíčkův Brod.

Úplné uzavírce dálnice bude předcházet dílčí omezení provozu v pátek 7. června. Přípravné práce začnou již ráno v šest hodin, od kdy bude uzavřen stoupací jízdní pruh ve směru na Prahu, od odpoledne budou řidiči naopak jezdit v pravém a odstavném pruhu. Od pátečního večera se uzavírka dotkne také směru na Brno, kde se bude jezdit pouze jedním pruhem v opačném jízdním pásu.

První „na holení“ je most u Smrčné

Most u Smrčné je jedním z mnoha, které dálnici D1 přetínají a jsou ve špatném stavu. Ředitelství silnic a dálnic se donedávna soudilo o vlastnictví části z nich, chtělo, aby jejich opravu zaplatily obce. Soud to ale odmítl, a tak nadjezdy spadly do probíhající modernizace dálnice. Většinu z nich ŘSD strhne a později nahradí novými, podle krajského radního Joukla to tak bude i na 107. kilometru. Podle starosty Smrčné Josefa Nechvátala vede přes most lesní cesta. „Jezdí po ní jen účelová vozidla vlastníků lesa nebo cyklisté,“ uvedl.

Tři mosty přes dálnici ale ŘSD po demolici už nahradit nechce – na 160. kilometru u Nových Sadů, na 152. kilometru u Jabloňova a na 126. kilometru u Řehořova. Právě Řehořov se s ŘSD soudil a s rozhodnutím most zbourat a nenahrazovat nesouhlasí. Podle místostarosty Jana Zemana ho využívají zemědělci. „Nevidím jinou cestu, kterou by se na pozemek dostali,“ zlobil se.

ŘSD v první polovině května zahájilo modernizaci dálnice D1 mezi Kývalkou a Mirošovicemi. Probíhat bude nejméně do roku 2018 ve 21 etapách. Zatím dělníci připravují na opravu dva z nich, práce na dalších dvou chtějí silničáři zahájit letos.

Video Blanka Poulová o demolici mostů
video

Blanka Poulová o demolici mostů