Po explozích ve Frenštátu i Praze stále nemohou lidé z okolí domů

Praha/Frenštát pod Radhoštěm – Dva velké výbuchy plynu v posledních měsících ničily domy – a v jednom případě i zabíjely – ve Frenštátu pod Radhoštěm a Praze. Zatímco únorová frenštátská exploze podle všeho vznikla úmyslně, ta pražská, k níž došlo přesně před měsícem, byla pravděpodobně důsledkem závady. Ani jedno místo se z následků dosud ani zdaleka nevzpamatovalo.

Již krátce po výbuchu plynu v paneláku ve Frenštátu pod Radhoštěm naznačila policie, že za vším zřejmě stojí jeden z obyvatel, který ovšem v plamenech zahynul. S sebou vzal i dalších pět lidí a celý dům, ve kterém žili. O domov ovšem exploze připravila také obyvatele sousedních dvou domů – jejich konstrukce se opírala o zřícený panelák a zabezpečovací práce, resp. na ně navazující opravy dodnes neskončily. „Probíhají celkové sanace bytů. Dělají se tam nové příčky, odpady, komíny, tak aby byly byty co nejdříve uvedeny do původního stavu,“ řekla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová.

Kdy opravy skončí, zatím nikdo nechce říct – obyvatelé poškozených domů již slyšeli mnoho termínů, z nichž většina už dávno uplynula. „Snad by to mohlo být první měsíc o prázdninách,“ dala jim však naději starostka. Lidé, kteří stále nemohou domů, zatím pobývají u příbuzných nebo v náhradních bytech, které jim nabídla radnice.

Panelový dům číslo 39 ve frenštátské ulici 6. května vybuchl v noci na neděli 17. února. Zahynuli při něm lidé, kteří spali v jednom křídle domu, obyvatelé druhé části utrpěli zranění – celkem jedenáct lidí skončilo v nemocnicích a část z nich ještě není v pořádku. Frenštátská radnice po události vyhlásila sbírku na podporu zraněných a pozůstalých, do které lidé, firmy i obce zatím poslali více než 21 milionů korun. Prvních 15,6 milionu už město postiženým lidem vyplatilo.

Video Karel Rožánek z Divadelní měsíc po výbuchu
video

Karel Rožánek z Divadelní měsíc po výbuchu

Výbuch v Divadelní nezabíjel, lidé z okolí ale také dodnes nemohou domů

Mnohem méně závažné následky měl výbuch plynu v pražské Divadelní ulici. Záchranáři po něm sice ošetřili na 40 lidí, většina zranění však byla lehká a nikdo nezemřel. Dům číslo 5, který patří Řízení letového provozu, zůstal stát, zatím do něj však nikdo nesmí, přístupná je pouze jeho druhá část na Smetanově nábřeží. V sousedních budovách, kde jsou školy, už se částečně učí, naopak obyvatelé do bytů v bezprostředním okolí místa exploze ještě nemohou. „Bydlíme v pronajatém domku u Prahy, což odpovídá standardu, který jsme měli tady. Je otázka, kdo to potom zaplatí,“ poznamenal Kamil Štibranyi, který obvykle žije v bytě v Divadelní ulici. Ten má však zatím okna místo sklem vyplněná deskami a je neobyvatelný.

Místo, kde k výbuchu došlo, je zcela nepřístupné. Uzavřena je ulice, ale především poničený dům. „Může tam jenom statik,“ uvedl František Ptáček z Metrostavu, který budovu hrozící sesuvem zabezpečil. Na dvoře, kam lze pohlédnout z méně poškozené části budovy na Smetanově nábřeží, stále zůstávají trosky a pod nimi auta, která tam majitelé před měsícem zaparkovali. K jejich odklizení se zatím město chystá.

Podobně jako ve Frenštátu není v případě pražského výbuchu ještě definitivně známá příčina. Již v první polovině května ale kriminalisté provedli tlakovou zkoušku plynového potrubí, uvedli potom, že pravděpodobnou příčinou neštěstí byl únik plynu.