Lipno je skutečně bez bariér, uznali evropští komisaři

Lipno - Lipno získalo evropskou cenu jako oblast bez bariér. Soutěž, do které se zapojilo více než 20 evropských zemí, vyhlásila Evropská komise. Bruselští úředníci prověřovali projekty spojené s cestováním bez bariér. Oprávněnost ocenění dnes v Lipně testovali sami vozíčkáři.

Radomír Přibyl je na vozíku už téměř čtyři desetiletí. Skončil na něm po pádu z kola. Teď sestavuje průvodce pro postižené. Místa sám prověřuje, zaměřil se také na lipenské stezky. Bez pomoci se dostal z parkoviště na chodníky i do všech obchodů a restaurací. Na závěr své jednodenní mise vystavil Lipnu vysvědčení. „Dávám určitě jedničku s hvězdičkou,“ řekl. 

Lipenský areál se před třemi lety zaměřil právě na lidi s handicapem. Má pro ně speciální vybavení. O handicapované se starají také asistenti. „Šiju lidem s handicapem program vždy na míru, každé postižení je specifické,“ uvedla organizátorka Dnů s handicapem Zuzana Kolářová. 

V zimě pro ně upravili i sjezdovku - zpomalili rychlost lanovek, aby dokázali nastoupit. Také radnice dala projektantům jasný signál, jak mají jednotlivé plány upravit. Staví se zde už jedině bez bariér. Do lipenského areálu jezdí každoročně 750 tisíc lidí, jsou mezi nimi stovky vozíčkářů.

Video Lipno bez bariér získalo ocenění
video

Lipno bez bariér získalo ocenění

Hlavním cílem projektu „Lipno bez bariér“ je vytvořit nové programy pro handicapované osoby a tím je plně začlenit do aktivit cestovního ruchu na Lipensku. Okolí Lipna s krásnou šumavskou přírodou je protkáno desítkami kilometrů cyklostezek, které se díky projektu Lipno bez bariér otevírají také pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky.