Na Rokycansku hrozí rozlití Klabavy, hladiny dalších řek stoupají

Praha – Třetí stupeň povodňové aktivity platí již podruhé během dne na řece Klabavě na Rokycansku. Stavu ohrožení dosáhla v Nové Huti, kde se hladina dotkla kritických 200 centimetrů, avšak nyní kulminuje. Nad ránem platí třetí stupeň na Klabavě také v Hrádku, kde ale již hladina sestoupila na stupeň druhý. Stav pohotovosti ráno platil také v Hřensku, kde měla zvýšenou hladinu Kamenice. Mnoho dalších toků dosáhlo prvního stupně, platí i na Svratce v Brně a Vltavě v Praze. Pražský magistrát před polednem nařídil uzavření vrat Čertovky a přerušení lodní dopravy. Deštivé počasí má vliv také na železniční dopravu, na koleje padají podmáčené stromy. Kvůli mlze mělo také celé dopoledne potíže pražské mezinárodní letiště.

Místa s rozvodněnými řekami:

Jihočeský kraj:

 • Blanický mlýn (Blanice) - 1. stupeň

Jihomoravský kraj:

 • Brno (Svratka) – 1. stupeň

Liberecký kraj:

 • Pertoltice (Panenský potok) – 1. stupeň
 • Mimoň (Ploučnice) - 1. stupeň

Ústecký kraj

 • Děčín (Labe) - 1. stupeň

Plzeňský kraj:

 • Nová Huť (Klabava) – 3. stupeň
 • Hrádek (Klabava) – 1. stupeň
 • Koterov (Úslava) – 2. stupeň
 • Prádlo (Úslava) – 1. stupeň
 • Rokycany (Klabava) – 1. stupeň
 • Staňkov (Radbuza) – 2. stupeň
 • Lhota (Radbuza) - 1. stupeň
 • Tasnovice (Radbuza) - 1. stupeň
 • Tajanov (Úhlava) – 1. stupeň
 • Liblín (Berounka) - 1. stupeň
 • Bílá Hora (Berounka) - 1. stupeň

Praha:

 • Praha (Vltava) – 1. stupeň

Středočeský kraj:

 • Zbečno (Berounka) – 1. stupeň
 • Beroun (Litavka) - 1. stupeň

Ústecký kraj:

 • Český Jiřetín (Flájský potok) – 1. stupeň

Aktuální informace o průtoku:


Největší nebezpečí již v noci kvůli vodě pocítili lidé na Rokycansku. Klabava v Hrádku dosáhla v jednu v noci třetího stupně povodňové aktivity. Zůstala však v korytě, když už se hladina blížila jeho okraji, začala klesat. Nejvýše byla její hladina na 164 centimetrech, obvykle se pohybuje kolem 50. Ráno hladina rychle klesala, ale po dalších deštích zase začala stoupat. V Hrádku znovu dosáhla druhého stupně a na hranici stupně třetího se řeka dostala v Nové Huti. „V Nové Huti a na odtoku z vodní nádrže Klabava to bude nyní stagnovat, ale vinou kratších odpoledních srážek to zřejmě opět půjde nahoru. Třetí stupeň by tam měl zřejmě trvat déle,“ uvedl dispečer Povodí Vltavy Karel Zelenka.

Náhodní kolemjdoucí objevili kolem 18:00 mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy prázdný kajak s osobními věcmi. „Po vodákovi pátráme, prohledáváme okolí. Terén je dost rozbahněný, do vody se zatím nemůže,“ řekl velicí důstojník krajských hasičů Milan Klouda. Na místě je také policie.

Voda je vysoko i ve velkých městech, záplavy jim nehrozí

Podobnou příčinu má zvýšení hladiny Vltavy v Praze. Kolem poledne dosáhla prvního povodňového stupně, když se k přívalu vody z Berounky přidala voda odpouštěná z přehrad Orlík a Vrané. Magistrát již dopoledne rozhodl o uzavření vrat na Čertovce a vyklizení náplavek. „V jedenáct hodin byl dán příkaz k uzavření Čertovky a také náplavek na Praze 1, 2 a 5,“ řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček s tím, že auta parkující na náplavkách nechá město odtáhnout. Ustala také vodní doprava.

Kdyby hrozilo další zvýšení hladiny, začala by stavba protipovodňových zábran. To však vodohospodáři neočekávají. „Do zítřka by průtok Vltavy v Praze neměl přesáhnout 600 kubíků za vteřinu. Druhý stupeň povodňové aktivity se v Praze vyhlašuje až při 1 000 kubíků za vteřinu,“ popsala mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

První povodňový stupeň platí také v Brně-Poříčí na Svratce – jako jediném místě v celém povodí Moravy. Podle hydrologů situaci ovlivňuje zarostlé koryto. Řeka po poledni kulminovala zhruba na 135 centimetrech.

Nervózní noc má za sebou Hřensko, kde výrazně stoupla hladina Kamenice. Nad ránem překonala úroveň druhého stupně povodňové aktivity, dosáhla až 111 centimetrů, kdy ale kulminovala – stále bezpečně v korytu. Po sedmé hodině již Kamenice klesla na první povodňový stupeň a k poledni již byla hladina v klidu. V Ústeckém kraji platí první stupeň povodňové aktivity už pouze na Flájském potoku v Krušných horách.

Liberecký kraj, kde se meteorologové také obávali vzestupu hladin až na úroveň druhého stupně, nakonec zatím žádné povodně nezažil. Až v pátek dopoledne překročil první tok první stupeň – Panenský Potok v Pertolticích na Českolipsku. Vylil se ale rybník v Kamenické Šenově. „Po vylití tamního rybníka do louky v ní uvízla spousta malých ryb a bylo nutné je posbírat do kádí a vrátit zpět do rybníka,“ uvedla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Zejména v Jizerských horách byly srážky vydatné, v Hejnicích spadlo za posledních 24 hodin přes 39 milimetrů srážek, v Novém Městě pod Smrkem naměřili více než 30 milimetrů.

Meteorolog Jan Daňhelka o stupních povodňové aktivity:

"První stupeň bdělost je zvýšený vodní stav, ale ještě se nic neděje, voda zůstává v korytě, pouze je zvýšení nad normální úroveň a měl by být signálem k dalšímu sledování vývoje. Druhý stupeň pohotovost je stav, kdy voda zhruba dosahuje kapacity koryta v úseku, pro který pohotovost platí. Může i vybřežovat a zaplavovat některé přilehlé pozemky, ale jsou to místa, kde nezpůsobuje žádné škody – v lužních lesích nebo na loukách. Třetí stupeň povodňové aktivity by měl být navržen tak, že při jeho dosažení voda začíná ohrožovat nebo omezovat lidské aktivity. Dochází k zaplavení sklepů, pozemků, silnic a podobně."


Video Obavy z povodní jako téma Událostí
video

Obavy z povodní jako téma Událostí

Obavy z povodní jako téma Událostí

UD_31.5.2013

Filip Horký o přípravách na povodeň

Jan Daňhelka z ČHMÚ

Telefonát Filipa Horkého

Ani víkend se bez deště neobejde

Kvůli špatnému počasí se ruší akce…

Kvůli špatnému počasí se ruší řada venkovních akcí. Návštěvníci plzeňského Metalfestu se už od včerejška brodí bahnem. Festivaly s počasím bojují už několik sezon. Nepříznivé počasí zkomplikovalo i přípravy na Aviatickou pouť. Už během dne mělo do Pardubic přiletět několik strojů, ovšem kvůli dešti a větru dorazí letadla až večer, případně zítra ráno.

…a je zlé i pro dopravu – potíže má pražské letiště a vlaky

Kvůli počasí zažívají perné chvíle cestující na železnici, a dokonce i v letecké dopravě. Pražské letiště v pět ráno omezilo provoz kvůli mlze, v průběhu dopoledne potom zrušilo 32 letů a třináct přilétajících letadel odklonilo do jiných měst.

Železniční dopravu zase omezily stromy, které se neudržely v podmáčené půdě a spadly na koleje. Vlaky proto nejezdily mezi Lužnou u Rakovníka a Řevničovem, Skalicí nad Svitavou a Boskovicemi, Pečkami a Kouřimí a také v Praze mezi Smíchovem a Radotínem.

V sobotu naprší až 70 milimetrů

Hrozba povodní ale zdaleka není zažehnána. Platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na možný vznik povodní, která se týká Jihočeského, Středočeského, Královéhradeckého, ale především Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje. „Hlavně se to bude opět týkat té Klabavy a Úslavy s Úhlavou, kde předpovídají také třetí stupně,“ řekl Jan Bláha z Povodí Vltavy k předpokladu pro Plzeňský kraj. Pršet totiž bude až do neděle. Nejvydatnější zřejmě budou srážky během soboty, kdy na horách může napadnout až 70 milimetrů srážek. Většinou se ale srážkový úhrn od sobotního do nedělního rána bude pohybovat mezi 15 a 40 milimetry.

Jan Daňhelka z ČHMÚ upozornil, že zatím nelze zcela přesně určit, kde spadne kolik srážek. „Větší pravděpodobnost je, že to bude v horských oblastech v západní polovině Čech, konkrétně Krkonoše, Jizerské hory, Krušné hory, Šumava. Ale přesné množství deště je velice těžké odhadnout,“ uvedl. Zatím proto ústav ani nemůže stanovit, nakolik se rozvodní které řeky.