Obviněné z Duchcova chce státní zástupce za mříže, znovu žádá o vazbu

Duchcov (Teplicko) – Pět lidí, které policie obvinila z těžkého ublížení na zdraví při útoku na mladý pár v Duchcově, chce státní zástupce ihned dostat za mříže. Jeho žádost o uvalení vazby sice soud zamítl, proti tomu však podal žalobce stížnost. Očekává, že krajský soud o ní rozhodne během dvou až tří týdnů.

Okresní soud v Teplicích minulý týden nenašel důvody k uvalení vazby na pět obviněných lidí, nařídil pouze dohled distanční a mediační služby. Nyní se ale krajský soud musí zabývat stížností na původní rozhodnutí. Okresní státní zástupce Otakar Zahradník upřesnil, že se stížnost týká čtyř z pěti obviněných. Státní zástupce Pavel Norek zdůvodnil nespokojenost s rozhodnutím okresního soudu brutálností a také údajnou nesmyslností útoku. „Jak vyplývá z výpovědi poškozených, bylo to bez jakékoli příčiny,“ podotkl Norek.

Upozornil, že lidé, kterých se stížnost týká, měli kriminální minulost. „Přesto, že díky nešťastné amnestii prezidenta republiky z 1. ledna 2013 k těmto odsouzením nelze při ukládání trestu přihlížet, při hodnocení osoby při braní do vazby k tomu přihlédnout lze,“ přiblížil státní zástupce.

Video Rozhovor se státním zástupcem Pavlem Norkem
video

Rozhovor se státním zástupcem Pavlem Norkem

Rozhovor se státním zástupcem Pavlem Norkem

Z14 31.5.13

Reportáž Petry Tachecí

Stíhané skupině tří mužů a dvou žen hrozí až deset let vězení. Podle policistů v noci na 18. května napadli mladý manželský pár, který kopali a bili pěstmi. „Klasifikovali jsme to jako pokus o těžké ublížení na zdraví, což je to nejpřísnější možné,“ přiblížil zástupce vedoucího územního odboru teplické policie Jaroslav Jedlička. Dodal, že vyšetřovatelé ještě mohou kvalifikaci změnit, například na výtržnictví.

Útok vyvolal v Duchcově protiromské nálady, podle informací vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové je ale rodina, kterou policie z napadení obvinila, uzavřená a v Duchcově žije jen občas. „Samotní obyvatelé Duchcova, včetně místních Romů, uvádějí, že pachatelé útoku pochází z uzavřené rodiny, která se nedávno vrátila z Velké Británie a jejíž členové měli opakovaně problémy s okolím,“ uvedla Šimůnková. Přesto ve městě ve středu proběhla demonstrace proti romské kriminalitě. Po jejím skončení se asi dvě stovky jejích účastníků pokusili proniknout k místu, kde obvinění bydlí a kde se případ stal. Nepovolený pochod však zastavila policie. Později policisté upozornili, že se akce účastnili i pravicoví radikálové, kteří s sebou přivezli zbraně. Hlídky v Duchcově zabavily baseballové pálky, ale i mačety a meče.