Cestu vlakem na Zvonařku si cestující vyzkouší již v létě

Brno – V místech, kde by mohlo vzniknout nové přesunuté brněnské hlavní nádraží, budou zastavovat vlaky již v létě. Během výluky na současném nádraží budou expresní vlaky na trase Praha – Břeclav jezdit přes dolní nádraží, využívané obvykle pouze pro nákladní dopravu. Vznikne pro ně i provizorní nástupiště. Regionální vlaky přijíždějící ze severu a východu budou hlavní nádraží také objíždět, na dolním nádraží však nezastaví. K dopravě do centra proto budou muset cestující používat tramvaje z Židenic.

Výluka postihne hlavní kolejiště brněnského hlavního nádraží mezi 13. červencem a 11. srpnem. V provozu zůstanou pouze kusé koleje, odkud budou odjíždět vlaky na Jihlavu, Břeclav a Křenovice. Všechny ostatní spoje budou nádraží buď objedou, nebo skončí na jiných stanicích.

Regionální linka ze Skalice nad Svitavou tak bude končit v Židenicích, vlaky z Tišnova pojedou do Židenic a dále přes dolní nádraží do Modřic. Rychlíky od České Třebové pojedou rovněž přes Židenice a odtud do Slatiny, rychlíky od Havlíčkova Brodu skončí v Králově Poli.

Cestující z expresních vlaků Praha – Břeclav – Vídeň/Bratislava si potom vyzkouší, jaké to bude, pokud vedení města prosadí stavbu nové ústřední železniční stanice v oblasti dolního nádraží – právě tam totiž budou dálkové vlaky zastavovat. Na dolním nádraží proto vznikne provizorní nástupiště. „Nástupiště vznikne jen u jedné koleje. Normálně se tyto vlaky v Brně nekřižují, takže to bude stačit. V případě, že by mělo kvůli zpoždění dojít ke křižování, bude muset jeden vlak počkat,“ uvedl oblastní ředitel SŽDC Pavel Surý. Kromě nástupiště a přístřešku ovšem na dolním nádraží nevznikne žádné zázemí pro cestující, odbavit se tak budou muset buď na hlavním nádraží, nebo v Židenicích, kde budou expresní vlaky také zastavovat.

Úpravy železničních linek při výluce

Dálková doprava:

  • expresy Praha–Břeclav: zastaví v Židenicích a na dolním nádraží

Regionální doprava:

  • R2 (Praha–) Březová nad Svitavou – Brno: zastaví v Židenicích, skončí ve Slatině
  • R3 (Praha–) Tišnov – Brno: skončí v Králově Poli
  • S2 v úseku Křenovice – Brno: skončí na hlavním nádraží
  • S2 v úseku Březová nad Svitavou – Brno: skončí v Židenicích
  • S3 v úseku Břeclav – Brno: skončí na hlavním nádraží
  • S3 v úseku Tišnov – Brno: zastaví v Židenicích a Modřicích