Jihočeské jezy se vybaví návody pro vodáky

Český Krumlov - Vodohospodáři instalují u jihočeských jezů mapy a tabule s nákresy, jak mají především nezkušení vodáci nebezpečné úseky sjíždět. Místní řeky tak budou v letošní sezoně o něco bezpečnější. I jihočeští hasiči dokončují nový výcvik, aby dokázali co nejrychleji v divoké vodě reagovat. Tato opatření si vynutil stále rostoucí zájem o sjíždění řek.

Zájem o Vltavu, které se přezdívá Václavák na vodě, stále roste. Během loňského léta proplouvalo denně jedním úsekem i na deset tisíc vodáků. Někteří z nich přitom drželi pádla poprvé v životě.

Kromě návodných tabulí a nákresů pro nezkušené vodáky se připravují na letošní sezonu také hasiči. Trénují na umělém kanále, aby dokázali lépe ovládat především rafty. „U této techniky je velmi přínosné to, že stačí, aby raft ovládal pouze jeden člověk,“ vysvětlil Petr Ptáček z vodácké školy záchrany.

Správci povodí eviduji v Česku sto rizikových míst. Mezi nejnebezpečnější se řadí některé jezy na Lužnici, například Pilař a Dráchov. Pomníčky tady stojí od sedmdesátých let. V průměru deset vodáků ročně už se z českých a moravských řeky nikdy nevrátí, desítky jich každou sezonu skončí v nemocnicích.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky