Škatulata na Praze 10: Richter a Zoufalík si prohodili funkce

Praha - Bohumil Zoufalík se stal starostou Prahy 10. Dosavadní místostarosta z nově vzniklého Klubu nezávislých si vyměnil funkci s Milanem Richterem (ODS). Ten dnes rezignoval na funkci starosty a na základě nových koaličních dohod ho zastupitelstvo zvolilo místostarostou. Zoufalík odešel z ODS poté, co ho pražská regionální rada chtěla vyloučit kvůli účasti na hlasování o odvolání exprimátora Bohuslava Svobody (ODS).

Na radnici vznikl nový Klub nezávislých složený ze čtyř bývalých členů ODS. Kromě Zoufalíka je v něm bývalý předseda klubu ODS Ivan Vinš a na protest proti současné politice vedení pražské ODS se k nim připojili někdejší starosta za ODS Vladislav Lipovský a zastupitelka Hana Štěpánková.

„Nezávislí nevznikli kvůli tomu, že bychom se zde v Praze 10 hádali a prali, ale kvůli vedení pražské ODS a jejím nesmyslným krokům. Moje srdce je stále zde, na Praze 10,“ řekl po zvolení starostou Zoufalík.

Za své priority označil dokončení rekonstrukce Vršovického zámečku, výstavbu 180 malometrážních bytů v malešickém penzionu a výstavbu nových stovek míst v mateřských školkách. Přislíbil také zlepšit komunikaci s veřejností a zasadit se o odkoupení vily bratří Čapků.

Vila bratří ČapkůZáměr koupit vilu bratří Čapků dnes posvětilo zastupitelstvo. Dvojdům, který stojí na území městské části, nedávno nabídla k prodeji realitní kancelář. O vilu, která se prodává včetně pozůstalosti, má zájem i stát. „Život i dílo bratří Čapků je s Prahou 10 významně spojen, historicky spolupracujeme se Společnosti bratří Čapků,“ řekl Zoufalík.

Součástí odkupu by měl být i historický inventář včetně archiválií, rukopisů, fotografií, nábytku i předmětů z cest. Praha 10 by ve vile mohla zřídit například muzeum a galerii bratří Čapků.

Praha 10 chce vilu koupit v případě, že cena nemovitosti bude podložena znaleckými posudky a nepřesáhne 30 miliónů korun a cena historického inventáře nepřesáhne dle znalců 19 miliónů korun. Realitní kancelář nabízí dům za 49 milionů.


Na Praze 10 se tak změnil poměr sil - nyní má ve vedení zástupce Klub nezávislých, ODS, ČSSD, Strana Zelených a Desítka pro domácí. V opozici zůstává TOP 09 a KSČM.

Pražská ODS odstoupením Richtera přišla o dalšího starostu. „Stalo se tak kvůli diletantským krokům vedení pražské ODS v čele s předsedou (Bohuslavem) Svobodou, která nejen přišla o magistrát a post pražského primátora, ale také o dvě největší městské části v Praze a její starosty - Prahu 4 i Prahu 10,“ uvedl Richter. Kromě toho ztratila ODS i Prahu-Kunratice.

Už v dubnu odstoupil Richter spolu se stranickým kolegou Borisem Šťastným z pražského zastupitelstva. Svůj krok tehdy zdůvodnili nespokojeností s fungováním a prací koalice ODS a TOP 09, která se podle nich dlouhodobě nebyla schopna shodnout na zásadních otázkách, třeba ohledně financování dopravního podniku a dostavby tunelu Blanka. Pražská koalice se o měsíc později rozpadla.

Richtera a Šťastného vystřídali v pražském zastupitelstvu Zoufalík a Vinš. Poté, co zůstali při hlasování o odvolání primátora v sále, když všichni ostatní zastupitelé ODS odešli, je chtěla strana vyloučit z ODS. Zastupitelé ale předtím rezignovali sami. Na konci května pak Zoufalík a Vinš vyzvali pravicové politiky, aby s nimi vytvořili v pražském zastupitelství nový klub.

Podle Olgy Richterové z občanského sdružení Zaostřeno na desítku je prohození pozic z pohledu občana naprosto nesrozumitelné. „Je jasné, že tandem místostarosta - starosta nebude fungovat výrazně jinak než starosta - místostarosta,“ řekla Richterová.