Plán na přestavbu pražské čističky se znovu komplikuje

Praha - Pražští radní neschválili první krok k dlouhodobě připravované a kontroverzní přestavbě Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Radní si nejdříve chtějí nechat vypracovat právní posudky, projednávání kvůli tomu zastavili, uvedl náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09) a zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Výstavba nové vodní linky (NVL) vyjde na 5,8 miliardy korun. Financována bude z rozpočtu Prahy a z výdělků pronájmu vodovodní sítě firmě Veolia (PVS). V souvislosti s tím chce Praha každý rok zvyšovat vodné a stočné.

Přestavba je nutná kvůli předpisům EU

Politické rozhodnutí, že je třeba začít jednat, je jasné, otázka je, zda je postup správný po právní stránce, řekli Hudeček s Richterem. Čistírnu odpadních vod musí Praha přestavět kvůli předpisům Evropské unie, má problém s odstraňováním dusíkatých látek. Pokud by to do roku 2017 nestihla, hrozí jí sankce ze strany EU - pokuta až milion korun denně.

Příprava stavby byla zahájena již v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů. Podle materiálu, jehož projednání přerušili radní, půjde z rozpočtu Prahy letos 84 milionů korun a postupně až do roku 2017 celkově 3,54 miliardy korun. 

Ze zdrojů PVS by měla jít na stavbu celková částka 2,26 miliardy korun. Zatímco letos platí PVS městu 260 milionů, od příštího roku to bude 500 milionů. „Aby bylo možné využít zdroje PVS k financování NVL, musí být naplněn následující předpoklad meziročního zvyšování ceny vodného a stočného o inflaci,“ píše se v materiálu. Zda se vodné a stočné zvýší pouze o inflaci, nebo i nad její rámec, není zatím jasné.

Cena vodného a stočného byla naposledy zvýšena na začátku letošního roku, a to o 11,07 procenta na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový. Praha původně chtěla získat peníze na přestavbu a dostavbu z fondů Evropské unie. Ta jí ale peníze odmítla dát kvůli extrémně dlouhé nájemní smlouvě s Veolií až do roku 2028.

Současný návrh čelí kritice ODS

Plán kritizovalo na svém úterním zasedání grémium pražské ODS. Vadí jí, že o čistírně rozhoduje neúplná rada, ve které nyní sedí pouze zástupci TOP 09. ODS zároveň tvrdí, že má město do 1. července dostat alternativní návrh, jak financování čističky řešit. „Pokud dojde ke schválení materiálu, rada se opětovně vystavuje hrozbě trestního stíhání, protože by mohla způsobit městu reálnou škodu,“ tvrdí ODS.

Výrobu, distribuci a čištění vody v Praze provázejí složité smluvní vztahy. Vlastníkem samotné infrastruktury je kromě Vodního zdroje Káraný a Úpravny vody Želivka hlavní město. Tyto tři subjekty pronajímají infrastrukturu městské firmě PVS, která má dále smlouvu o provozu se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK). PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí.


Potíže provázely také přípravu stavby. Praha například kvůli nevýhodné smlouvě nedostane peníze z evropských fondů a musela předělat tendr, ve kterém vybírala zhotovitele stavby. Pochybnosti o zakázce na dostavbu se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí.