Jistota téměř železná: Hudeček se stane pražským primátorem

Praha – Prozatímní vládce Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) se s největší pravděpodobností stane příští týden řádným pražským primátorem. V Hospodářských novinách mu vyslovil podporu šéf strany Karel Schwarzenberg a podle informací ČTK se na jeho podpoře shodlo jak vedení strany, tak pražská organizace včetně původních kandidátů. Hudeček přitom ještě před čtrnácti dny možnost stát se primátorem odmítal.

TOP 09 se ujala řízení pražské radnice poté, co na konci května vypověděla koaliční smlouvu občanské demokracii. Z primátorského postu se tehdy musel poroučet Bohuslav Svoboda (ODS), jeho funkci dočasně zastal Hudeček coby první náměstek.

V téže době ve vysílání Hyde Parku ČT24 popřel, že by měl primátorské ambice: „Na tomto postu (náměstka) jsem mnohem aktivnější, než bych byl jako primátor. Od rozdělané práce se nemá odcházet,“ uvedl s tím, že svůj hlavní přínos v Praze spatřuje ve svém odborném zaměření – jako náměstek zodpovídal mj. za územní plánování.

Nyní ale čtyřiatřicetiletý geograf změnil názor a uvedl, že pokud mu dá pražský klub TOP 09 důvěru, pak „odpovědnost za chod města přijme“. O primátorovi budou zastupitelé hlasovat 20. června a ČSSD se už dříve nechala slyšet, že její zastupitelé pro kandidáta TOP 09 při hlasování zvednou ruku, takže je víc než pravděpodobné, že se rodilý Olomoučan primátorem hlavního města skutečně stane. 

Klub zastupitelů TOP 09 o nominaci Hudečka bude hlasovat v pondělí. Jednání by se měl zúčastnit i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který již nyní vyslovil Hudečkovi podporu. „Primátora samozřejmě musejí vybírat zastupitelé. Ale jako Pražanovi se mi coby vhodnější jeví Tomáš Hudeček,“ citují Karla Schwarzenberga Hospodářské noviny. 

 Vyplynulo to z povodňové situace, vysvětluje Hudeček

„Původně jsem kandidaturu odmítal, ale je nutné přiznat, že jsem to byl já, kdo praštil pěstí do stolu,“ říká ke své primátorské aspiraci sám Hudeček. Ke změně názoru ho prý přiměla velká voda, která se minulý týden prohnala metropolí. „Vyplynulo to z povodňové situace a z vynikajícího fungování týmu, v jehož čele jsem stál,“ uvedl pro Aktuálně.cz. „Politika má svá pravidla a po činu je nutné přijmout i odpovědnost,“ doplnil.

Právě postup jeho týmu v čase povodní potom motivuje i některé radní, aby se na Hudečkovu stranu přiklonili. „Při povodních projevil, že má to, co má primátor mít – chladnokrevnost, schopnost se rozhodovat a nést břímě rozhodnutí,“ uvedl například pražský radní Václav Novotný, který již avizoval, že Hudeček má jeho podporu. 

Až dosud se jako o favoritovi pro primátorský post hovořilo o zastupiteli a Hudečkově stranickém kolegovi Jiřím Vávrovi, jenž má údajně blízko i k prvnímu místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Kromě Hudečka, Vávry a předvolebního lídra pražské TOP 09 Tůmy byl dalším možným kandidátem na post primátora i zastupitel Martin Dlouhý. Všichni se už dřív shodli na tom, že by kandidaturu přijali jen v případě, pokud o ni nebude mít zájem Tůma. Bývalý šéf ČNB Tůma ale hned na začátku uvedl, že se primátorem stát nechce.