Pardubické referendum zmařila nízká účast

Pardubice - Ve čtvrtečním referendu o budoucnosti osmi městských obvodů v Pardubicích hlasovalo jen 20,91 procenta voličů. Výsledky referenda proto nejsou pro komunální politiky závazné, neboť minimální účast je 35 procent. Většina těch, kteří k hlasování přišli, se vyslovila pro zachování obvodů. Opoziční občanští demokraté ale i přesto vyzývají k respektování výsledků referenda.

Pardubičtí občané v historicky prvním referendu na území města odpovídali na otázku: „Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubic na městské obvody?“ Kladně na ni odpovědělo 60,24 procenta příchozích, proti bylo 38,92 procenta. Žádnou odpověď křížkem neoznačilo 0,14 procenta lidí.

„Zastupitelé se nyní musí vypořádat s otázkou, jak s výsledky referenda naloží,“ sdělila mluvčí města Nataša Hradní. Už dnes podle ní zasedne pracovní skupina, do níž nominovaly členy všechny politické subjekty zasedající v pardubickém zastupitelstvu. „Jejím úkolem bude vyhodnotit výsledky referenda a navrhnout zastupitelstvu další postup,“ uvedla Hradní.

Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice):

Primátorka Štěpánka Fraňková„To, že hlasovat přišlo pouze 14 908 ze zhruba 71 tisíc lidí, kteří hlasovat mohli, je pro nás cenný poznatek. Určitě s ním budeme dále pracovat.“


ODS: Jedná se o jasné vyjádření vůle občanů

Opoziční občanští demokraté ale chtějí, aby se město výsledky referenda řídilo, přestože nehlasoval potřebný počet voličů. „Výsledky referenda nejsou sice pro zastupitelstvo města dle zákona závazné, přesto se jedná o jasné vyjádření vůle občanů našeho města, kteří chtějí zachovat rozdělení Pardubic na obvody,“ míní šéf pardubické ODS Jiří Janků. „Pracovní skupina na vykládání výsledku referenda nemá žádný smysl a je pouze zástěrkou vedení radnice. Vyzýváme zastupitele, aby respektovali vůli občanů projevenou v referendu,“ uvedl.

Decentralizace vs. nákladnost

Městský obvod Pardubice V.O smyslu městských obvodů vedou pardubičtí politici dlouhotrvající spory. Někteří by je chtěli zrušit, podle nich jsou zbytečně nákladné a správa města je příliš komplikovaná. Jiní jsou pro jejich zachování a poukazují na to, že samospráva je díky obvodům blíže lidem, úřady jsou dostupnější a lépe rozumějí místním potřebám. Existují také návrhy obvody sice zachovat, ale omezit jejich počet.