Úřad problematického ROP Severozápad se stěhuje, na nájmu ušetří miliony

Ústí nad Labem – Z budovy v Masarykově ulici se do nového sídla stěhují úředníci Regionální rady Severozápad. Vedení rady se v době, kdy čelí velkým problémům a již rok nemůže proplácet dotace, snaží ušetřit na svém provozu. V nové budově v Berní ulici bude úřad platit více než šestkrát nižší nájem než v budově společnosti EDS, kde rada a její úřad dosud sídlily. Nájemné tam přesahovalo ročně 10 milionů korun. Nově zaplatí regionální rada za prostory pro padesátku úředníků pouze 1,6 milionu za rok.

„Tento a příští týden fungujeme v omezeném režimu. Vyzvali jsme klienty, aby si schůzky domlouvali v předstihu, protože agenda je zabalená v krabicích,“ uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Krump. Už o víkendu se přestěhovaly počítačové servery, dnes začalo stěhování úředníků, kanceláří a archivu. „Do konce týdne bude hotovo, pak nás čeká ještě takové to 'usazování' a od 1. července plný provoz,“ doplnil Krump. Úředníci museli každý dokument zabalit a označit. Za samotné stěhování pak úřad zaplatí zhruba 250 tisíc korun.

Úřad se stěhuje do budovy bývalého Telecomu v Berní ulici. „Důvodů bylo více. Rozhodla i poloha víc v centru a připravenost prostor,“ uvedl na začátku letošního roku předseda regionální rady a náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil (ČSSD). Ročně tam dotační úřad zaplatí 1,6 milionu korun. Dosavadní nájem byl 10,5 milionu korun ročně včetně služeb.

Stěhování má významně srazit provozní náklady Regionální rady Severozápad, přichází však v době, kdy stále ještě není jasné, jaký vlastně bude osud rady a především jejího regionálního operačního programu. Již rok uplynul od okamžiku, kdy přestaly přicházet peníze, které by úřad regionální rady mohl rozdělovat žadatelům o dotace a stále není na obzoru jejich obnovení. Audity, které na úřad loni poslaly ministerstvo financí i Evropská komise, naznačily, že rozdělování dotací v minulosti neprobíhalo v souladu s pravidly. Ministerský audit poukázal na systémové chyby, podle komise také chyběl dohled nad využíváním evropských peněz. EK potom nařídila tzv. plošnou korekci – tedy navrácení chybně vydaných peněz zpět do operačního programu. Její výše má být 2,6 miliardy korun, které odmítají zaplatit kraje i stát.

Problémy se vlečou už od roku 2011

Kořeny má kauza ROP Severozápad u zadržení tehdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze v roce 2011. Policie později obvinila kvůli podezření z manipulací při rozdělování dotací také tehdejšího náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu, Kušnierzova nástupce Pavla Markvarta i předchůdce Petra Vráblíka. O místo přišel také první předseda regionální rady Jiří Šulc, kterého odvolal výbor. V současnosti je předsedou Regionální rady Severozápad regionální politik z Karlovarského kraje Petr Novotný (ČSSD) – též náměstek karlovarského hejtmana. Ředitelkou úřadu je Jana Havlicová, která dříve pracovala na nižších úřednických pozicích.

Video Stěhování úřadu ROP Severozápad
video

Stěhování úřadu ROP Severozápad