V Německu už tradiční Krajinná výstava letos podruhé i u nás

Cheb - Do Chebu se po sedmi letech vrátila přeshraniční Krajinná výstava. Cheb ji pořádá s bavorským městem Tirschenreuth. Česká část je přístupná zdarma, letos je však mnohem skromnější než v roce 2006. V Německu vyjde vstupné na 10 Eur. Výstava potrvá do 25. srpna.

Úprava zanedbaných území, ukázky evropských zahrad, nové parky, květiny a koncerty, taková je Krajinná výstava, která se už tradičně koná v Německu. V Česku je Krajinná výstava organizována teprve podruhé a opět v Chebu. Vznikla na stejném místě jako před sedmi lety. Není už ale tak velkolepá. „Omezený režim je v tom, že my jsme neobsazovali každý den kulturní program, jako to bylo předtím,“ uvedl Michal Pospíšil (ODS), místostarosta Chebu. Letos nese výstava název „Příroda a historie Cheb 2013“.

Loni Cheb v rámci úprav investoval 100 milionů

U první Krajinné výstavy v roce 2006 město investovalo přes 100 milionů korun do zanedbaného prostoru pod hradem. Radní ji letos chtěli rozšířit i na protější břeh. Tam ale nakonec vzniklo sportoviště. „Na pravém břehu došlo ke zkvalitnění a doplnění některých záhonů, levý břeh byl takový doprovodný program, který je financován z jiných zdrojů,“ dodal Pospíšil.

Video Krajinná výstava letos podruhé v Chebu
video

Krajinná výstava letos podruhé v Chebu

Německo neváhalo zainvestovat v přepočtu přes 350 milionů korun

Zatímco Češi letos investovali 10 miliónů korun, Němci 14 milionů eur. V Tirschenreuthu v podstatě vznikla nová městská čtvrť zaměřená na odpočinek a volnočasové aktivity. Nahradila starý pivovar. „…teď tu máme hotel, restaurace a desítky nových pracovních míst,“ uvedl Mirko Streich, mluvčí Krajinné výstavy Tirschenreuth, Bavorsko. „Jsme velmi spokojení, v prvních dnech sice bylo chladné počasí, ale teď se to zlepšilo, za tři týdny máme 40 tisíc návštěvníků,“ uvedla Eva Linderová, manažerka Krajinné výstavy Tirschenreuth, Bavorsko. 

Krajinná výstava v ChebuPřeshraniční krajinné výstavy vznikly před 30 lety. V Německu jsou velmi oblíbené, konají se každý rok na jiném místě. Kromě prezentace zahradního umění a krajinotvorby je jejich smyslem především to, že často problémová a ekologicky narušená území mění natrvalo v zóny příměstské rekreace. Stejný cíl má i chebská výstava - město spojilo výstavu časově i s projektem „Revitalizace levého břehu Ohře“, na který získalo přibližně 80 procent plánovaných investic z dotace Regionálního operačního programu.

Zdroj: www.cheb2013.cz