Hudeček už má řetěz jistý, menšinovou pražskou radu podpoří ČSSD

Praha – Tomáš Hudeček (TOP 09) má den před volbou nového pražského primátora pozici už téměř jistou, stejně jako jeho straničtí kolegové neobsazená křesla náměstků a radních. Sociální demokraté totiž slíbili, že kandidáty TOP 09 podpoří. Sama ČSSD se ale na vedení města podílet nebude, pouze bude tolerovat menšinovou radu. Obě strany ale po dnešním jednání zdůraznily, že spolu neuzavřely koalici. ČSSD proto tvrdí, že nadále zůstává opoziční stranou.

 

Třetí podobu rady a druhého primátora od voleb v roce 2010 dostane ve čtvrtek Praha. Podoba rady je už prakticky jistá, TOP 09 v pondělí oznámila, že nominuje na primátora dosavadního prvního náměstka Tomáše Hudečka, posty náměstků chce obsadit radním Václavem Novotným a předsedou zastupitelského klubu Jiřím Vávrou. Dnes se strana dohodla s pražskou ČSSD na podpoře nové rady. „Na základě opakovaného jednání jsme se nyní šesti podpisy dohodli na dokumentu 500 dnů pro Prahu, a to z důvodu mimořádné situace, která v hlavním městě je, a to jak z ekonomického, tak politického hlediska. Myslím, že obě strany to vnímají ani ne jako sňatek z rozumu, jako sňatek z donucení,“ řekl po jednání Hudeček.

ČSSD podpoří radu i její územní plán, TOP 09 nezdraží jízdné

Obě strany se v programovém dokumentu 500 dnů pro Prahu zavázaly, že společně připraví rozpočet, budou se zabývat sociálními výdaji a infrastrukturou. Sociální demokraté slíbili, že podpoří návrhy TOP 09 při zadávání nového územního plánu, pokračování projektu Opencard nebo řešení situace Kongresového centra Praha. Strany se rovněž dohodly, že schválí odkoupení akcií společnosti Pražských služeb a Pražské plynárenské i záruku na osmimiliardovou směnku pro dopravní podnik. ČSSD však své hlasy nedá zadarmo, TOP 09 jí přislíbila, že nezdraží předplatní kupony MHD, dokončí stavbu metra do Motola i tunelového komplexu Blanka. Obě strany se společně dohodnou na postupu při prodeji městských bytů, rozdělování peněz z loterií nebo řešení dopravy na Spořilově.

Pražská ČSSD přesto trvá na tom, že zůstává v opozici. „Tato dohoda není žádnou koaliční smlouvou. Kromě věcí, které jsou uvedeny v této dohodě, nejsou obě strany k ničemu dalšímu zavázány. To znamená, že sociální demokracie nadále zůstává opoziční stranou a díky obsazení funkcí předsedů výborů bude mít významné kontrolní mechanismy vůči radě hlavního města,“ řekl místopředseda pražských sociálních demokratů Karel Březina.

Video ČSSD podpoří menšinovou vládu TOP 09 v Praze
video

ČSSD podpoří menšinovou vládu TOP 09 v Praze

ČSSD podpoří menšinovou vládu TOP 09 v Praze

Pražským primátorem se stane Tomáš Hudeček. Ve čtvrtek ho zvolí zastupitelstvo a zároveň doplní členy jednobarevné rady.

Rozhovor s Bohuslavem Svobodou

Rada pro TOP 09, výbory pro ČSSD

TOP 09 si rozdělí křesla v radě, Hudečkovými náměstky budou dosavadní radní pro kulturu Václav Novotný a předseda zastupitelského klubu Jiří Vávra, radu nově doplní také zastupitelé Jiří Pařízek, Ludmila Štvánová, Jan Vašíček a Jiří Nouza.

ČSSD naopak obsadí většinu zastupitelských výborů, předsedat bude osmi z celkových jedenácti. V každém výboru potom bude mít čtyři zástupce TOP 09, po třech ODS a ČSSD a jednoho KSČM.

Rada bude po měsíci jednání

Olomoucký rodák Hudeček získal od své strany nominaci na primátorský post v pondělí těsným poměrem hlasů 14:12. O nominaci usilovala také zastupitelka Iveta Borská. „Překvapila nás však jeho slabá podpora ze strany zastupitelů TOP 09, nebyla to žádná sláva,“ řekl Miroslav Poche z ČSSD po hlasování. Podle Hudečka ale není váhání zastupitelů projevem nedůvěry. „Někteří členové říkali, že v zájmu zachování mého zdraví se s hlasem rozmyslí,“ řekl Hudeček s úsměvem.

O sestavení nové rady se pražská TOP 09 snažila téměř měsíc – koaliční smlouvu vypověděla občanským demokratům 20. května, o tři dny později spolu s opozicí odvolala primátora Bohuslava Svobodu a část radních za ODS, zatímco zbytek občanskodemokratických radních vzápětí rezignoval. TOP 09 potom nabídla ODS vytvoření nové koalice, žádala však primátorský post, což ODS odmítla. Občanští demokraté tak po 22 letech nepřetržité vlády městu skončili v opozici.