Opravu D1 čeká další zdržení kvůli obzvlášť špatnému stavu vozovky

Praha – Dálnice D1 je ve středočeském úseku Šternov–Psáře v tak špatném stavu, že bude nejdříve nutné ji havarijně opravit, než bude možné zahájit plánovanou modernizaci. Hlavní část oprav čtvrté a poslední části, jejíž rekonstrukci chtělo Ředitelství silnic a dálnic letos zahájit, se proto odsune až na příští jaro.

Zahájení modernizace dálnice v úseku Šternov–Psáře v obvyklém rozsahu brání špatný stav betonových panelů ve stoupacím pruhu. Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové by nebylo možné až na rok na nich vytvořit běžné jízdní pruhy a po rozbité vozovce jezdit. Aby mohla oprava dálnice začít, bude tedy nejprve nutné stoupací pruh opravit. Potrvá to do poloviny července, potom teprve může stavební firma předložit ministerstvu dopravy harmonogram stavebních prací ke schválení.

Přípravné fáze samotné modernizace středočeského dálničního úseku se tak zpozdí, hlavní část rekonstrukce už letos ani nezačne. Úsek číslo 5 zmodernizuje za 523 milionů korun Eurovia CS. Každý jízdní pás rozšíří o 75 centimetrů, upraví pět mostů a dva nadjezdy nad dálnicí i mimoúrovňovou křižovatku Psáře.

Modernizaci dálnice zahájilo ŘSD v květnu a červnu postupně na třech úsecích u Jihlavy, Velké Bíteše a na středočesko-vysočinském pomezí mezi Loktem a Hořicemi. Ačkoli je rozvrh těchto staveb napjatý, podle mluvčí Vápeníkové by měla být do zimy hotova oprava vždy alespoň jednoho jízdního pásu.

Opravu dálnice rozdělilo ŘSD do 21 úseků, během přípravných prací dělníci provizorně rozšíří jízdní pásy a upraví středový pás, aby bylo možné přejíždět jím. Během samotné rekonstrukce se potom bude jezdit obousměrně v jednom pásu, aby bylo možné pracovat na tom druhém.

Úseky, kde práce již začaly:

  • č. 9: Loket (66. km) – Hořice (75. km): za 625 milionů Kč opravují Colas CZ a Porr
  • č. 14: Větrný Jeníkov (104. km) – Jihlava (112. km): za 649 milionů opravují Colas CZ a Porr
  • č. 21: Lhotka (153. km) – Velká Bíteš (162. km): za 597 milionů opravují OHL ŽS a Alpine Bau CZ

Úsek, kde práce letos začnou:

  • č. 5: Šternov (41. km) – Psáře (49. km): za 523 milionů opraví Eurovia CS