Krnovští likvidují škody po tornádu, hrozí ale další prudké bouře

Krnov/Praha – Škody po tornádu uklízejí lidé, kteří žijí na okraji Krnova. Hasiči, kteří bezprostředně po bouři v krnovské části Kostelec zasahovali a u čtyřicítky poškozených domů provizorně nahradili stržené střechy plachtami, už ve městě nejsou. O úklid škod se tak starají majitelé domů, kterým pomáhá město. Na možné škody se teď musí připravit lidé i na řadě dalších míst – celé Čechy (s výjimkou západu Kraje Vysočina), Slezsko a sever Moravy totiž podle meteorologů odpoledne a večer zasáhnou silné bouřky, možná i krupobití.

Výstraha ČHMÚ na velmi silné bouřky platí pro Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Středočeský kraj a Prahu, silné bouřky potom hrozí v Jihočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. „V teplém vzduchu se budou dnes v odpoledních a večerních hodinách vytvářet silnější bouřky, doprovázené krupobitím, přívalovými srážkami (úhrny kolem 40 milimetrů) a nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Nejdůraznější výstraha se tak netýká Krnova, jehož západní částí se prohnalo tornádo v úterý odpoledne během silné bouře. Jeho výskyt včera potvrdili meteorologové. Bouře s tornádem poničila asi 40 domů – vítr strhal střechy, horní podlaží potom vytopil déšť. Počasí způsobilo vážné škody na domech, ale také v okolních lesích, Lesy ČR a krnovská lesní správa zaznamenaly polomy na více než 30 hektarech. „Přesnější čísla budeme mít, předpokládám, v pátek dopoledne. Odhaduji, že škody se vyšplhají na několik desítek milionů korun,“ řekla krnovská starostka Alena Krušinová.

Lidé, kteří uklízejí škody po tornádu, přicházejí s žádostmi o pomoc na radnici. Podle starostky nechtějí peněžní výpomoc, nýbrž materiál, lana nebo kontejnery. Na některých domech majitelé už stavějí nové krovy. S nabídkami materiálu nebo stavebních prací přijíždějí do Krnova také firmy, které podle starostky nabízejí zasaženým obyvatelům výrazné slevy.

Video Krnovští uklízejí po tornádu
video

Krnovští uklízejí po tornádu

Krnovští uklízejí po tornádu

u 20. 6. 2013

Tomáš Vzorek o škodách v Krnově