Podmáčená půda odkryla v Kadani 400 let staré sklepy

Kadaň – Vydatné srážky z posledních dnů dopomohly k nálezu jedné z nejcennějších lokalit na území Kadaně. Na místě bývalého Špitálského předměstí se totiž propadla část podmáčené louky poté, co na ni vjel traktor sekající trávu. Jáma k překvapení všech obnažila zbytky sklepů, které pocházejí zřejmě z 16. století.

Mostečtí archeologové postupně propátrali odkryté sklepení a jde podle nich o největší renesanční systém sklepů ve městě. Překvapivý byl hlavně způsob výstavby sklepů. Nejsou totiž stavěné, ale vykopané mechanickými nástroji přímo do skalnatého rulového podloží. O existenci zdejších sklepů tesaných přímo do skalního masivu neměli památkáři dosud ani ponětí.

Archeologický průzkum prokázal, že sklepní prostory jsou staré více než 400 let. Vstup do propadu je zatím zakázán a provizorně překryt, v podzemních prostorách je totiž nedostatek kyslíku. „Iniciovali jsme průzkum tohoto prostoru georadarem, takže by se mělo ukázat, kolik těch dutých prostor tu skutečně je,“ uvedl Kryštof Derner z mosteckého Ústavu památkové péče.

Památkáři objevili renesanční sklepy pod Kadaní
Památkáři objevili renesanční sklepy pod Kadaní

Radnice chce nově objevené prostory zpřístupnit veřejnosti. Nová expozice by měla rozšířit poznání bývalého středověkého předměstí. „Budeme ten otvor asanovat, a to takovým způsobem, aby byl potom později přístupný, ty sklepy nebudeme zasypávat,“ dodal starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Celý průzkum by měl být hotov do dvacátého července, aby nebyl narušen program každoročního hudebního festivalu Vysmáté léto.

Video Reportáž Petra Baraňáka
video

Reportáž Petra Baraňáka