Polovina karlovarských podniků šidí zákazníky

Karlovy Vary - V hospodách, barech a dalších zařízeních na filmovém festivalu v Karlových Varech se teď dveře netrhnou. Přesto se číšníci a stánkaři snaží vydělat na zákaznících ještě více - téměř polovina jich šidí. Zjistili to kontroloři České obchodní inspekce (ČOI), za víkend prověřili na třicet obchodníků.

Každý den vyráží do terénu čtyři dvojice, kontroly provádí ráno, odpoledne, ale i pozdě v noci. „I přes naše avíza se někteří provozovatelé nepoučili. Během víkendu proběhlo 29 kontrol a bylo zjištěno 18 porušení zákona u 14 provozoven,“ informoval ředitel plzeňské ČOI Jan Řezáč. Kontroloři se na některá místa vracejí i opakovaně.

Nejčastěji jde o nedolití nápoje či menší porce jídel, v některých stanech přímo v centru festivalového dění kontroloři zjistili, že číšníci nepoužívali k měření alkoholu cejchované sklo. V jednom případě si personál dokonce účtoval za pití o 120 procent více, než bylo v ceníku. Inspektoři ale název podniku neprozradili.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Na místě mohou dát pracovníci ČOI pokutu do pěti tisíc korun. „Závažnější případy, především ty opakované, půjdou do správního řízení, kde hrozí pokuty desítek i stovek tisíc korun,“ dodal Řezáč.

Společně s obchodní inspekcí kontroluje prodejce i živnostenský úřad. „Už jsme řešili nepovolený prodej, to znamená nepovolené užívání veřejného prostranství,“ uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. Intenzivní kontroly na filmovém festivalu budou pokračovat, zaměří se i na doprovodné kulturní a sportovní akce.