Revizoři se změnili v průvodčí, mostecká MHD se přestala černat

Most – Černých pasažérů v mostecko-litvínovské MHD ubývá. Počet přistižených klesl z 26 tisíc na 10 tisíc poté, co dopravní podnik zavedl rozsáhlé kontroly – takřka v každém voze je někdo, kdo funguje jako průvodčí.

Opatření proti černým pasažérům zavedl Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova v autobusech i tramvajích. V autobusech plní roli průvodčího řidič. Podnik nově nutí cestující nastupovat pouze předními dveřmi, kde je nutné řidiči se prokázat nebo si zakoupit lístek. V tramvajích na nejvytíženějších trasách kontrolují cestující revizoři, kteří však také mají spíše průvodčí roli – ve vozech jsou neustále a kromě kontroly také prodávají jízdenky. Revizoři jezdí tramvajemi ve dvojicích a v uniformách, které mají preventivní funkci. „My jsme chtěli, aby cestující věděli, že v tramvajích jezdí revizoři,“ podotkl ředitel dopravního podniku Marcel Dlask.

Současně s poklesem černých pasažérů více než o polovinu se mostecko-litvínovskému dopravnímu podniku výrazně zvýšily příjmy. Na nejvytíženější tramvajové lince číslo 2 stouply tržby o 70 tisíc korun měsíčně.

Video Reportáž Petra Baraňáka
video

Reportáž Petra Baraňáka