Z automatizovaného parkování mají řidiči ve Slaném strach

Slaný - O nový parkovací dům ve Slaném nemají řidiči zájem. Město za něj zaplatilo téměř 90 milionů a teď to vypadá, že si stavba nevydělá ani na svůj provoz. Dům je plně automatický, parkování řídí počítač. Řidiči k němu ale nemají důvěru. Navíc se ukazuje, že čas pro vyskladnění vozidla je mnohem delší, než firma slibovala.

Vedení města je z jeho malé obsazenosti parkovacího domu zklamané. Řada lidí nechá své auto raději na původním parkovišti pod širým nebem. Z automatického systému mají strach. „Jsou v tom závady, nemám k tomu důvěru,“ říká jedna z místních.

Štáb České televize se rozhodl automatické parkování otestovat. Zaparkované auto se díky počítačem řízenému systému samo dostane k výjezdu. Ze třetího patra to trvalo přesně dvě a půl minuty.

Video Reportáž Lucie Rosí
video

Reportáž Lucie Rosí

Původně ale firma Koma Industry slibovala vyskladnění auta za 45 sekund. To se ale ukázalo jako nereálné. „Původní údaje se dostaly do smlouvy bohužel vinou projektanta, který u nás už v tuto chvíli nepracuje,“ uvedl projektový manažer firmy Roman Karnovský.

Město kvůli tomu uplatňuje sankce a požaduje slevu. Podle aktuálního dodatku smlouvy se čas pro vydání auta může prodloužit až na 6 minut. Za to, že takovou změnu podmínek podepsal, bude starosta čelit trestnímu oznámení.