Dolní Břežany chtějí být kvetoucím sídlem

Dolní Břežany – Mezinárodní porota soutěže Kvetoucí sídla Evropy přijela do Dolních Břežan. Obec se jako jediná z Česka dostala do mezinárodního finále. Porota složená z architektů nebo třeba zástupců turismu hodnotí, jak město vypadá a jak se o něj lidé starají. Vítěz si neodnese žádnou finanční odměnu, získá ale mezinárodní ocenění.

Dolní Břežany jsou finalistou a jediným reprezentantem Česka v mezinárodní soutěži Kvetoucí sídla Evropy. Ta je zaměřená hlavně na péči o kvalitu života v obcích a městech. Hodnotí třeba parky nebo další městskou zeleň. „Jsou tam architekti, zahradní architekti, ale i lidé z oblasti médií a turističtí konzultanti,“ uvedla předsedkyně mezinárodní poroty Inka Truxová a předseda poroty v České republice Rüdiger Kirsten doplnil: „Nejdřív se díváme na květiny, zeleň v otevřených prostorech a co dělají pro výchovu k ochraně životního prostředí.“

Porotci z dvanácti zemí Evropy vybírají vítěze v různých kategoriích. Ocenění je ale jen symbolické. „Není nijak financovaná. Je to spíš obráceně, obec s tím má náklady. Ale na druhou stranu – my v tom vidíme velkou prestiž,“ potvrdil starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).

Video Reportáž Magdaleny Martinkové
video

Reportáž Magdaleny Martinkové

Aby se obec dostala do mezinárodního finále, musí nejdřív vyhrát republikové kolo. V tuzemsku je to soutěž Zelená stuha o vesnici roku, kterou vyhlašuje ministerstvo životního prostředí. Dolní Břežany zvítězily loni. Například díky tomu, že z místa původní skládky nechaly vybudovat Keltský park. „Vznikl na místě naprosto dezorganizované skládky, která se nedala ani zaměřit. Rok se projektovalo, rok a půl se realizovalo a některé drobné úpravy se dodělávají. Dosazuje se stále,“ vysvětlil zahradní architekt Zdeněk Sendler. Soutěž vznikla už v roce 1975, kdy spolu o nejhezčí město soutěžily Francie a Velká Británie. Česká republika se účastní od roku 2002.

Vyhlášení vítězů soutěže Kvetoucí sídla Evropy proběhne 26. září v Belgii.