Jablonec převzal městskou teplárnu, slibuje zlevnění

Jablonec nad Nisou – Levnější teplo slibuje obyvatelům Jablonce nad Nisou magistrát, který převzal od společnosti MVV 198 akcií městské teplárny a stal se jejím jediným vlastníkem. Ceny tepla jsou v Jablonci velmi vysoké, teplárna to zdůvodňuje zastaralou infrastrukturou a vysokými ztrátami přenášeného tepla.

Jablonecký magistrát se po vleklých sporech o budoucnosti teplárny dohodl se společností MVV na odkoupení zbylých akcií. Smlouvu s firmou podepsalo město počátkem měsíce, město akcie stály zhruba 200 milionů korun, z toho 140 milionů si firma vzala z účtů a rezerv teplárny. „Většinový akciový podíl kupujeme proto, abychom zabránili dalším sporům vedeným proti odpojeným odběratelům a aby došlo k ukončení arbitráže, v níž městu mohla hrozit úhrada téměř 90 milionů korun,“ uvedl jablonecký primátor města Petr Beitl (ODS). Vedení města transakci prosadilo přes odpor opozice, které se nelíbilo vyvedení peněz z teplárny ani nároky na městský rozpočet – i 60 milionů je podle nich hodně. „Banky si to velice dobře hlídají. Už dvakrát daly od projektu nákupu a revitalizace teplárny ruce pryč,“ poukázal opoziční zastupitel Lukáš Pleticha (ČSSD).

Video Jablonec koupil teplárnu, chce snížit ceny
video

Jablonec koupil teplárnu, chce snížit ceny

Snížení cen tepla slibuje město odběratelům již letos. „V nejbližších týdnech provede vedení společnosti důkladnou analýzu pro sestavení finančního plánu na období 2013/14. Naším cílem je v příští topné sezoně teplo pro odběratele zlevnit,“ řekl primátor Beitl. Podstatná pro zlevnění ale má být především rekonstrukce teplárenské sítě. Podle studie, kterou radnice objednala, je nejvhodnější řešení nechat stávající infrastrukturu řízeně rozpadnout a nahradit ji dvaceti blokovými kotelnami. Za ně ovšem zaplatí dalších 400 milionů korun.