Proti rozšíření Letiště Vodochody se staví i kraj

Praha - Obce v okolí Letiště Vodochody sdružené do iniciativy Stop Letišti Vodochody dnes podpořil i Středočeský kraj. Starostové ani obyvatelé obcí nesouhlasí s plány společnosti Penta týkajícími se rozšíření letiště. Zítra má proběhnout veřejné projednání vlivů rozšiřování letiště na životní prostředí, na základě kterého ministerstvo životního prostředí o stavbě rozhodne. Zástupci obcí upozorňují, že dokumentace má řadu nedostatků, a ministerstvo podle nich nemůže vydat souhlas. V opačném případě jsou obce připraveny obrátit se na soud, řekli zástupci sdružení Stop Letišti Vodochody. Podle Penty je ale projekt v souladu s českou legislativou.  

Veřejné projednání se uskuteční v úterý na Výstavišti v Letňanech. Na jeho základě pak ministerstvo rozhodne, zda společnost Penta v projektu může pokračovat. Obce prý v případě souhlasného stanoviska budou zvažovat, zda zdržení celého projednávání o více než rok nezakládá důvod k tomu, aby případné kladné stanovisko bylo zrušeno.

Starosta obce Líbeznice Martin Kupka:

„V případě, že by stanovisko ministerstva životního prostředí dalo posudku EIA zelenou, správy obcí budou muset zvažovat další kroky včetně případných právních kroků. Záměr se v obcích setkává s velkým odporem. Jednoznačně to ukázala referenda.“


Hejtman kraje Josef Řihák: Stavba negativně ovlivňuje okolí

Pokud Vodochody kladný posudek získají, čeká je ještě územní a stavební řízení. Kraj v případě rozšiřování letiště vydal tři rozhodnutí. Za bývalého hejtmana Davida Ratha dvě souhlasná, letos v červnu však za nového hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) názor změnil. „Nebyly vypořádány připomínky obcí a stavba negativně ovlivňuje okolí. Ministerstvo přece nemůže jít proti občanům,“ uvedl Řihák.

Mluvčí Penty Martin Danko:

„Jestliže souhlas EIA získala paralelní dráha Letiště Praha v Ruzyni, kde je dopad na životní prostředí a obyvatele násobně vyšší, nevidíme důvod pro nezískání souhlasu pro náš projekt.“ Změnu stanoviska středočeského kraje nepovažuje Danko za rozhodující.


Video TK k rozšíření Letiště Vodochody
video

TK k rozšíření Letiště Vodochody

TK k rozšíření Letiště Vodochody

15:00, 22.07.13

Obce nesouhlasí s rozšířením Letiště Vodochody

Argument snížení nezaměstanosti je lichý, kraj s ní problémy nemá

Obce argumentují například tím, že všech 11 referend se vyslovilo proti stavbě, která představuje i bezpečnostní riziko, protože Penta se netají záměrem rozšířené letiště případně prodat. Starostka obce Máslovice Vladimíra Sýkorová zpochybnila fakt, že posuzovatelé záměru vyzdvihují možnost vytvoření až 3 000 nových pracovních míst. „To může zapůsobit v regionech, kde je vysoká nezaměstnanost, což se nás bohudík netýká. My máme nejnižší nezaměstnanost v České republice,“ upozornila s tím, že údaj je silně nadhodnocen.

Obcím také vadí zdravotní rizika, zvýšená dopravní zátěž a snížená hodnota realit občanů v případě provozu letiště. „Investor dá tři miliardy korun, ale znehodnotí okolí o sedm miliard,“ tvrdí Dimitrij Halkov z občanského sdružení Dolany. Na úterní jednání do Letňan se chystají stovky obyvatel obcí z okolí letiště. Zástupci iniciativy pro ně připravují autobusy.

Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá společnost Penta. Aero koupila od státu na začátku roku 2007 za tři miliardy korun. Na letišti chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Fungovat by začalo nejdříve v roce 2016. Podle šéfa Letiště Vodochody Martina Kačura platí veřejný slib, že letiště nebude plánovat létání v noci a bude přijímat jen letadla s určitými hlukovými parametry a rozměry.