Herny lobbují u pražských radnic za zachování svých provozoven

Praha - Loterijní lobby útočí na pražské radnice. Komunální politici jsou pod tlakem provozovatelů heren a kasin, kteří mají enormní zájem, aby jejich provozovny byly novou vyhláškou povoleny. Korupčnímu prostředí nahrává i fakt, že magistrát regulaci hazardu stále ještě neschválil. Kolik by v hlavním městě mělo od příštího roku fungovat heren a kasin, mělo být jasné už před prázdninami. Vyhlášku o regulaci hazardu budou magistrátní zastupitelé ale projednávat zřejmě až v září.

Nulová tolerance hazardu, kterou od příštího roku vyhlásily například Modřany, je v ohrožení, přiznávají někteří zastupitelé. Regulační vyhlášku magistrát ještě neschválil, a tak majitelé heren a kasin lobbují za jejich zachování různými prostředky. „Je to byznys. Ty nabídky samozřejmě čítají velký korupční potenciál,“ uvedla Daniela Rázková (Změna pro Prahu), radní MČ Praha 12.

O postup radnice Prahy 13, která návrhy regulace hazardu několikrát změnila, se dokonce zajímají policisté. Provozovatelé heren odmítají své aktivity vůči radnicím na kameru komentovat. V Praze 7 se počet heren, které od ledna mají dál fungovat, jen za poslední měsíc dvakrát změnil. Opozice podivné hry radnice kritizuje. „Postup magistrátu vytvořil obrovské korupční prostředí, kdy si městské části mohly stanovovat pravidla podle místních specifik,“ uvedl Ondřej Mirovský (SZ), zastupitel, MČ Praha 7.

„Stát v 90. letech uvolnil trh s hazardem bez jakékoliv regulace, nebo s úplně minimální regulací,“ uvedl Marek Ječmének (ODS), starosta MČ Praha 7. Stát teď podle Ječménka neví, co s tím, a řešení nechal na obcích. „MČ musí řádně odůvodnit, proč přistoupila k výběru či nevýběru toho daného místa, abychom mohli v rámci vypořádání připomínek rozhodnout, zda takový návrh budeme akceptovat,“ uvedl Lukáš Manhart (TOP 09), radní pro legislativu, Magistrát hl. m. Prahy.

Video Herny lobbují u radních
video

Herny lobbují u radních