Pražanům znovu začala téct voda

Praha - Zhruba 50 000 obyvatel severní části Prahy dnes ráno asi po 18 hodinách opět začala téct pitná voda. Přerušení dodávek vody způsobila ve středu rozsáhlá havárie vodovodního potrubí. Výpadek zasáhl velké části Prahy 8, od Letňan a Proseku až po část Libně a Vysočan. Opravu se technikům podařilo dokončit ve středu před devátou hodinou večer, následně začali vodovodní řad znovu tlakovat a napouštět.

Voda netekla v oblasti Střížkova, Proseku, Kobylis, Ďáblic a v části Libně a Vysočan. V teplém počasí náhradní zásobování vodou zajišťovaly desítky cisteren Pražských vodovodů a kanalizací (PKV), hasičů, Středočeských vodáren a z krizového štábu. Příčinou havárie byly pravděpodobně pohyby půdy, která se za velkého sucha smršťovala a tlačila na vodovodní řad.

Porušené potrubí o průměru 80 centimetrů bylo z roku 1965. Voda z něj vytékala rychlostí až 1 000 litrů za sekundu a zatopila několik ulic. Společnost PVK vyzvala lidi, kterým havárie způsobila škody, aby se na firmu obrátili se žádostí o náhradu. 

Podle Pokorného se jednalo o druhou nejrozsáhlejší havárii vodovodu v Praze za posledních pět let. Za největší výpadek v zásobování vodou označil květnovou havárii v Hanusově ulici v Praze 4. Osm hodin tehdy bylo bez dodávek vody přibližně 70 000 lidí.

Video Telefonát Ondřeje Pokorného
video

Telefonát Ondřeje Pokorného