Hořící kombajny sice pole nezapálily, sucho ale hrozí. Třetí kraj zakázal táboření

Dražovice (Vyškovsko) – Tři kombajny v posledních dnech shořely na jižní Moravě. Zatím poslední požár vypukl v noci u Dražovic na Vyškovsku, vzplál kombajn, který jel po silnici. Ve středu zase hořel kombajn přímo na poli. Přestože si ale zemědělci stěžují na sucho, na pole se oheň nerozšířil. Před rizikem požárů varuje již téměř týden ČHMÚ, tři kraje zatím zakázaly rozdělávání ohně v přírodě.

Kombajny hořely u Dražovic na Vyškovsku, Horních Kounic na Znojemsku a v Dubňanech na Hodonínsku. Škody se nakonec omezily jen na samotné stroje, pohybují se kolem dvou milionů korun. Noční požár vypukl na silnici u Dražovic, zřejmě kvůli technické závadě. „Z poškozeného stroje začal unikat olej. Hasiči položili na vozovku sorpční hady proti rozšíření úniku do okolí a k zachytávání oleje použili úkapovou vanu,“ popsal mluvčí hasičského sboru Jaroslav Mikoška. Škoda je zhruba dvoumilionová. Asi o 200 tisíc nižší škoda vznikla při středečním požáru kombajnu přímo na poli u Horních Kounic. Pole samotné však plameny nepoškodily. „Majitel vypočítal, že hasiči uchránili svým zásahem řepku na patnáctihektarovém poli v hodnotě 600 tisíc korun,“ podotkl mluvčí. Větším škodám se podařilo zabránit v Dubňanech. Vznícenou elektroinstalaci tam zemědělci zkrotili hasicím přístrojem.

Následky požárů tak byly mírné vzhledem k tomu, že již od neděle platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na požáry. Situace se přitom spíše ještě zhorší, teploty budou růst až na 38, možná i 40 stupňů Celsia v neděli. Kvůli suchu doporučil ČHMÚ vyvarovat se v přírodě i kouření či používání přenosných vařičů. Tři kraje rozdělávání ohně a táboření či kouření v přírodě zcela zakázaly – již dříve tak učinil Královéhradecký kraj, dnes i Jihočeský a Pardubický. Při porušení zákazu rozdělávání ohně může viník dostat pokutu.