Kdo bude v Praze svážet odpad? Město zrušilo miliardový tendr

Praha - Kvůli nízké účasti zrušil pražský magistrát miliardový tendr na svoz komunálního odpadu. Do soutěže se totiž přihlásil jen jeden uchazeč. Vítěz výběrového řízení měl služby zajišťovat od listopadu po dobu jednoho roku. Jak teď bude město dál postupovat, není jasné.

Zakázku vypsala Praha na konci dubna, její předpokládaná hodnota měla být 1,082 miliardy korun bez DPH. Tendr vedení města vypsalo i přesto, že několik měsíců tvrdilo, že chystá šestiletou zakázku s předpokládanou hodnotou 7,34 miliardy korun bez DPH. Otevřené výběrové řízení ale dosud vypsáno nebylo.

Město mělo původně uzavřenou desetiletou smlouvu na svoz odpadu s akciovou společností Pražské služby. Smlouva skončila na konci roku 2011. Praha chtěla vybrat nového dodavatele, ale tendr kvůli pochybnostem nakonec zrušila. Nejnižší nabídka totiž byla o více než tři miliardy vyšší, než magistrát očekával.

Od té doby Praha několikrát po sobě smlouvu s Pražskými službami prodloužila. Naposledy v prosinci loňského roku zadala firmě zakázku na deset měsíců za 826 milionů korun.

Praha zároveň usiluje o odkup podílu ve výši asi 17,3 procenta, který v Pražských službách vlastní společnost Northward Holding Limited. Ta jej na konci loňského roku koupila od skupiny Natland. Praha v Pražských službách ovládá 77 procent akcií.