Ztroskotaná loď je na břehu. Přes Labe ji převezla umělá vlna

Děčín - Loďaři v Děčíně vytáhli za pomoci hasičů na břeh ztroskotanou nákladní loď. Potopila se ve čtvrtek u Velkého Března na Ústecku. Do loděnic doplula se čtyřmi ucpanými dírami v trupu a na umělé vlně, kterou museli kvůli přejezdu vodohospodáři vyrobit. V řece je totiž stále málo vody.

Aby loď mohla vůbec vyplout do opravy, musela se hladina Labe zvýšit o 60 centimetrů. Na přejetí z přístavu do loděnic měla tři hodiny, poté hladina opět prudce klesla. Kvůli zatopené strojovně a nefunkčním motorům ji musel táhnout remorkér. Samotné vytahování na břeh trvalo téměř hodinu. V podpalubí byl vylitý olej a nafta, hasiči tak kolem postavili nornou stěnu. Ukázalo se, že vedle díry v trupu mělo plavidlo i ohnutý a prasklý lodní šroub.

Chyba byla zřejmě na straně kapitána

Pracovníci povodí Labe vyznačenou cestu prohlédli a nic na dně řeky nenašli. Domnívají se, že chyba byla na straně posádky. Podle Jiřího Macha z Povodí Labe byl kapitán zřejmě mimo plavební dráhu. Po ztroskotání lodi, museli potápěči ve strojovně prakticky poslepu díry utěsnit. Snažili se o to tři dny. Nehody se ujmou vyšetřovatelé. Pokud za viníka určí kapitána, zřejmě dostane pokutu. Jestli ale uznají, že cesta byla zanesená, opravu lodě zaplatí státní podnik Povodí Labe.