Kravaře trestají zločince - jejich jména vyvěšují na webu

Kravaře – Vedení Kravař na Českolipsku přišlo s novým způsobem, jak trestat místní zločince – vyvěsit jejich jména a přečiny na webu obce. V tomto činu vidí řešení zlepšení drobné kriminality, avšak Úřad pro ochranu osobních údajů takové počínání odmítá. Radnice si přesto stojí za tím, že účinnější páky na zloděje nemá.

V polovině července zmizely v ulici Generála Svobody litinové rošty ze vpustí do kanálů u několika rodinných domů. Mladík, který je ukradl, se přiznal – rošty roztloukl na kusy a odevzdal do sběrny. 

Radnice teď musí koupit nové rošty a za projednání přestupku zaplatit městskému úřadu v České Lípě, s nímž má smlouvu o zastupování. Nečeká však, že peníze ještě uvidí. Starostovi nakonec došla trpělivost, protože se podobné činy v obci odehrávají se železnou pravidelností. Proto se rozhodl zveřejnit jméno zloděje na webu. 

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů jsou ovšem kroky obce sporné. Takové počínání prý nemá oporu v právním řádu, zaznívá z Úřadu. Starosta Vít Vomáčka však od svého rozhodnutí nehodlá ustoupit. 

Podle statistik policie se kriminalita ve městě proti loňsku mírně zvýšila. Na webu se tak brzy zřejmě objeví jména dalších hříšníků.