Velké návštěvní centrum na Šumavě? Zapadlá myšlenka ožívá

Vimperk (Prachaticko) – Velké ústřední návštěvní centrum, jako je třeba v bavorském Ludwigsthalu, chce i na české straně Šumavy postavit parková správa. Myšlenku starou již deset let oprášil ředitel správy národního parku Jiří Mánek, podle kterého může návštěvnické centrum pomoci na Šumavu přivádět a udržet turisty. Stát by ovšem mohlo nejdříve za čtyři až pět let.

Správa NP a CHKO Šumava uvažuje o dvou lokalitách, kde by mohlo vzniknout velké návštěvnické centrum, vedení parku ale zatím nechce říct, kterých. S výběrem lokality i s konkrétní podobou centra by správě měli pomoci najatí specialisté. Jeho podobu potom určí architektonická soutěž. „Chceme tu myšlenku vygenerovat, pozvat k tomu profesionály,“ nastínil ředitel správy parku Jiří Mánek.

O velkém návštěvnickém centru uvažovali Šumavští již v roce 2004. „Skončilo to v šuplíku a my tu myšlenku teď oživujeme,“ poznamenal Mánek. Upozornil, že v sousedním Národním parku Bavorský les, který je oproti české rezervaci zhruba třetinový, jsou taková centra hned dvě.

Návštěvníci české Šumavy naopak mohou vyrazit do desítky menších informačních středisek, která mají různá zaměření – některé se specializuje například na rašeliniště, jiné na historii osídlení, plavení dřeva či lesní hospodaření. Nejvíce lidí navštěvuje informační středisko na Kvildě – ročně 65 tisíc turistů.