Věstonické archeologické naleziště bude mít reprezentativní expozici

Dolní Věstonice (Břeclavsko) – Mnohem větší a reprezentativnější podobu dostane expozice v jedné z nejvýznamnějších archeologických lokalit Dolních Věstonicích. Dosavadní archeologické muzeum se rozroste o archeopark, který představí pravěké vykopávky. Podle vědců jsou jedinečné, v době kamenné totiž patřilo Věstonicko k nejobydlenějším lokalitám v Evropě. Odborníci jí proto přezdívají paleolitický New York.

Podle Petra Kubína, ředitele Regionálního muzea v Mikulově, které věstonickou expozici provozuje, je význam Věstonicka srovnatelný s německým Neandertalem nebo rakouským Willendorfem, ale v oblasti prezentace výzkumu široké veřejnosti Dolní Věstonice značně pokulhávají. Modernizace staré expozice a stavba archeoparku to má změnit. „Jde o to, prezentovat věstonické vykopávky tak, jak si to zaslouží. K tomu máme nyní hodně daleko,“ podotkl ředitel Kubín.

Stavba archeoparku přijde na 96,5 milionu korun, z toho asi 75 procent zaplatí Evropská unie. Práce začnou v příštím roce, archeopark se otevře v roce 2015. Ústředím parku zůstane stará věstonická expozice, která však projde modernizací. Prezentuje archeologický výzkum od roku 1925, kdy v Dolních Věstonicích nalezl tým badatele Karla Absolona slavnou Věstonickou venuši. V sousedním Pavlově vznikne nad částí vykopávek nový pavilon. Ve vitrínách nové budovy uvidí návštěvníci umění pravěkých lovců, zejména figurky zvířat z pálené hlíny.