Romské hlídky v Jaroměři přišly o práci a nedostaly zaplaceno

Jaroměř - Romové v Jaroměři-Josefově se cítí podvedeni. Několik měsíců pracovali pro obecně prospěšnou společnost Regionální partner CZ, ta jim ale dodnes dluží peníze. Šlo o romské hlídky, které dohlížely na pořádek ve městě. Společnost dluhy potvrzuje a slibuje nápravu, Romové ale tvrdí, že slibů už mají dost.

V Jaroměři-Josefově začaly na konci loňského roku působit romské hlídky společnosti Regionální partner CZ. Romové se radovali, že mají konečně zaměstnání a navíc dostali zajímavou nabídku: Pokud zajistí ve městě pořádek, bude práce i pro další členy komunity. „Na seznamu máme 110 lidí, kteří mají zájem o práci,“ potvrdil tehdy Roman Husár, člen romské hlídky.

Vše ale dopadlo jinak. Hlídky v Jaroměři po pár měsících skončily a jejich bývalí členové marně čekají na výplaty. „Regionální partner mi dluží 50 tisíc. Je to velké zklamání,“ doplnil Husár.

Jde o spor mezi firmou a městem

Regionální partner vinu svaluje na město. To údajně slíbilo finanční spoluúčast, ale pak ji odmítalo. „Z města jsme dostali při mnoha jednáních ústní přísliby, že je ochotno a schopno se na tom podílet. Nicméně k faktické částce se nedospělo,“ řekl Lukáš Pochylý ze společnosti Regionální partner CZ, o.p.s.

Starosta se hájí. „Společnost Regionální partner při prvních jednáních deklaroval, že žádné finanční prostředky nepotřebuje,“ říká František Vrabec, místostarosta Jaroměře (nestr. za KSČM).

Video Romské hlídky v Jaroměři
video

Romské hlídky v Jaroměři

Na výplatu se stále čeká

„Zůstaly po nás pohledávky, které jsme připraveni v řádu dnů dorovnat,“ tvrdí Pochylý. Takových slibů už ale v Jaroměři prý slyšeli hodně. „Vždycky, když měli přivézt výplaty, tak se něco stalo. Zavolali, že vezou peníze, za 10 minut volali, že má auto poruchu…,“ podotýká bývalý vedoucí romských hlídek Josef Horáček.

Smutným výsledkem celé akce je navíc i skutečnost, že Romové, kteří pracovali, teď sklízejí posměch od těch, kteří vždy žili jenom ze sociálních dávek. „Šest měsíců jsem jim dělal vedoucího a musím zodpovědně prohlásit, že se nestalo, aby přišli byť později do práce,“ řekl Horáček.

Podobný projekt má společnost Regionální partner CZ taky ve Varnsdorfu. Tamní starosta si spolupráci pochvaluje a rád by v ní pokračoval.