Zvýšený jez v Loučné lidem přinesl místo sucha lagunu

Loučná - Obyvatelé Loučné na Jablonecku nechtějí nový vyšší jez. Prý je kvůli němu ohrožuje řeka Bílá Nisa, která pak zatápí zahrady, sklepy a studně. Podle vodohospodářů je ale jez v pořádku. Případem se už zabývá i policie, protože při poslední velké bouřce dokonce místní sami stavidla nového jezu zvedli, aby zabránili poškození vlastního majetku.

Skoro o metr a půl vyšší je teď jez v Loučné. Když přijde velká voda, začne se nad ním tvořit laguna, která podle místních ohrožuje okolní domy. „Jez měl být o metr nižší a bylo by všechno v pořádku,“ říká obyvatel Loučné Jiří Müller.

Povodí Labe pochybení odmítá. Bouřka prý v Bílé Nise způsobila nejvyšší průtok za posledních padesát let. Přesto podle vodohospodářů jez zafungoval správně.

Půjde případ k soudu?

Jenže události z konce července můžou mít dohru u soudu. Pan Krátký, kterému voda ohrožovala majetek, ulomil zámek nového jezu a zvedl stavidlo, aby voda odtekla. Policie řeší, zdali nespáchal trestný čin obecného ohrožení. „Probíhají výslechy zainteresovaných osob. Vyžádali jsme si řadu odborných vyjádření,“ doplnila Dagmar Sochorová, mluvčí Policie ČR v Jablonci nad Nisou.

Červencová bouřka způsobila v Jablonci nad Nisou škody za 15 milionů korun. Vodohospodáři zatím nedokáží říct, jestli za to může i zvednuté stavidlo v Loučné. Podle pana Krátkého je ale na vině hlavně špatně postavený jez. Až prý přijde velká voda znovu, zachová se stejně.