Stanice ročně ošetří stovky zvířat, přilepšuje si výrobou ptačích budek

Jaroměř - Zhruba 450 zraněných zvířat za rok ošetří dobrovolníci ze záchranné stanice v Jaroměři. Ještě před pár lety to vypadalo, že se zařízení kvůli nedostatku peněz definitivně uzavře, nakonec se ale financování zajistit podařilo. Přispívá nejen ministerstvo životního prostředí, ale pomáhají i sponzoři. Část peněz si také stanice vydělá sama výrobou ptačích budek.

Záchranná stanice v Jaroměři ročně vrátí do přírody přes 250 vyléčených zvířat, většinou ptáků. Její provoz přitom ročně stojí přes milion korun. Krach, který před pár lety hrozil, se snad podařilo odvrátit. „Podařilo se nám najít generální partnery, naučili jsme se efektivněji shánět peníze například prodejem výrobků,“ konstatoval vedoucí záchranné stanice David Číp.

Do přírody se vrací zvířata, která mají šanci na přežití

Mezi lidmi se ale vyskytují i názory, že zachraňovat zraněná zvířata a vracet je do přírody je nepřirozené. Nadšenci z Jaroměře si to samozřejmě nemyslí. „Naprostá většina případů, které řešíme, je způsobena lidskými aktivitami. Naší morální povinností je se o ta zvířata postarat,“ míní Číp. Dodal také, že do přírody vrací skutečně jenom zvířata, u kterých si je jistý, že návrat s velkou pravděpodobností zvládnou.

Jedním z posledních zvířecích pacientů v záchranné stanici Jaroměř byl kalous pustovka, kterého pravděpodobně srazilo auto a měl problém s křídlem. Po půlročním ošetřování se sova vrátila do přírody. „Je jedním z našich nejvzácnějších druhů sov a hnízdí u nás hodně nepravidelně,“ podotkl ornitolog Břeněk Michálek. Pravděpodobnost, že se pták opět začlení do přírodních ekosystémů, je podle něj velice vysoká.