Aby se stal policistou, padělal maturitu. Soud ho zprostil viny

Plzeň - Soud v Plzni dnes zprostil obžaloby bývalého policistu Karla Čadu. Souzen byl proto, že při přijetí k policii předložil padělek maturitního vysvědčení. Padesátiletému muži, jenž se nyní živí jako traktorista, hrozilo za podvod a padělání a pozměnění veřejné listiny až desetileté vězení. K řízení se připojila policie i ministerstvo vnitra, Čada měl vrátit přes šest milionů korun jako náhradu škody. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal. 

Čada působil u západočeské policie od roku 1996, tehdy použil padělané vysvědčení o maturitě. Podle státního zástupce věděl, že jde o padělek. Kopii vysvědčení předložil také v roce 2006 při přijímacím řízení na právnickou fakultu v Plzni. Tam následně získal bakalářský titul.

Promlčecí doba uplynula před třemi lety

Podle soudkyně Lucie Bočkové soud vyšel ze základního důkazu a tím byla zpráva krajského ředitelství policie. V ní je uvedeno, že škoda jednáním obžalovaného způsobena nebyla. „Z toho vyplývá, že tím pádem nemohly být ani naplněny znaky skutkové podstaty trestného činu podvodu. Tím pádem ho soud musel zprostit,“ uvedla soudkyně.

Protože nebyla způsobena škoda, musel být také překvalifikován trestný čin padělání a pozměňování veřejné listiny. Tím se zkrátila i promlčecí doba, která už uplynula, a to i ve vztahu k předloženému padělanému vysvědčení u přijímacích zkoušek na právnickou fakultu. Promlčecí doba uplynula k 31. prosinci 2009, stíhání Čady bylo zahájeno až v srpnu 2012.

Podle Bočkové by soud rozhodl s největší pravděpodobností stejně i v případě, že by škoda vyčíslena byla. Obžalovaný totiž práci pro policii odváděl řádně, kvalitně, policie obdržela za vyplacené mzdové prostředky očekávanou protihodnotu, tedy pracovní činnost obžalovaného.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny

Přesto soud uvedl, že Čadovi nevěří, že školu absolvoval. Jeho tvrzení, že nevěděl o tom, že maturitní vysvědčení je padělek, označil za účelové. Čadův advokát je s verdiktem spokojen. Naopak státní zástupce se na místě odvolal. Argumentoval mimo jiné tím, že v roce 1996 Čada nastoupil do funkce inspektora zásahové jednotky, pro což ale potřeboval úplné střední vzdělání. Byla mu také přiznána 7. platová třída a 4. stupeň, pro což opět potřeboval maturitu. Obžaloba tak nadále trvá na tom, že způsobil škodu velkého rozsahu.

Policii a ministerstvo vnitra odkázal dnes soud na řešení sporu v občanskoprávní rovině. Současně rozhodl, aby bylo Čadovi navráceno zajištěné vozidlo, byly mu uvolněny peníze na jeho účtu i začal mu být znovu vyplácen výsluhový příspěvek. Státní zástupce proti tomu podal stížnost.