Nad Vyšší Brod se vznesl poštovní balon

Vyšší Brod / Lipno nad Vltavou - Unikátní pamětní dopisnice, jež vydala Česká pošta při příležitosti česko-rakouské Zemské výstavy, by měly už dnes dorazit ke svým adresátům. Svou cestu zahájily netradičně - poštovním balonem. Včera ráno se vydaly z poštovního muzea ve Vyšším Brodě, vzduchem doputovaly na Lipno. Pro běžný provoz není tento způsob přepravy příliš praktický, proto se používá zřídka. Velmi oblíbený je ale u tuzemských i zahraničních sběratelů. Jeho půvab tkví v tom, že nikdy není jisté, kde balon s poštovními zásilkami nakonec přistane.

Balonovou poštou se svezly jen dopisnice vhozené do speciální historické schránky z 19. století umístěné ve vyšebrodském poštovním muzeu. „Jsou oraženy denním razítkem vyšebrodské pošty s obrazovou částí, kde je silueta vyšebrodského kláštera, a též takzvaným kašetem, aby bylo potvrzeno, že cestovaly balonem,“ popsal ředitel muzea Jan Galuška.

Odsud v poštovním pytli zamířily přímo do balonového koše. Ten odstartoval z místního fotbalového hřiště - před muzeem, které sídlí v bývalém klášteře, totiž nebylo pro vzlet balonu dost místa. „Kdyby hodně foukalo, tak letíme klidně do Českých Budějovic, ale tohle má v moci matka příroda. A v tom je ta balonová pošta nádherná, že se to nedá moc plánovat dopředu,“ říká kapitán poštovního balonu Tomáš Stejskal.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Tentokrát vítr letecké poště příliš nepřál. Balon doručil pamětní zásilky na louku nedaleko asi šest kilometrů vzdáleného Lipna nad Vltavou. A tak jejich putování k adresátům už pokračovalo běžnou cestou z tamní poštovní pobočky.

Přestože při cestě balonem může vítr zavát dopis místo k adresátovi úplně na druhou stranu, je to historií prověřený způsob poštovní přepravy. Třeba v roce 1870 ho využívali občané obléhané Paříže. U nás má bezmála padesátiletou historii. „Pošta a filatelisté stáli u renesance balonového létání v Československu. Ten první byl mimo jiné postaven i s podporou světové výstavy poštovních známek Praga 1968,“ dodal Galuška.