Soud rozhodl: Trávu u silnic si obce musí posekat samy

Vysočina - Trávu podél hlavních tahů, které vedou obcemi a městy, musí posekat příslušná obec, nikoli vlastník silnice. Soud dal za pravdu správcům cest, že tráva není součástí komunikace. Města a obce s rozhodnutím nesouhlasí, chtějí vyvolat jednání na úrovni svého svazu.

Správci silnic sečou trávu podél cest jen mimo obce, před cedulí označující začátek vsi sekačku zvednou a pokračují zase až na jejím konci. Tento přístup rozčílil radní z Bystřice nad Pernštejnem. Několik let se kvůli trávě dohadovali s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), nakonec prohráli soudní spor i odvolání. Trávu musí posekat na vlastní náklady. „Rozhodnutí soudu nebereme jako spravedlivé. Nejde o peníze, ale o princip,“ stěžuje si bystřický starosta Karel Pačíska. 

Tráva v příkopu není totiž podle zákona o pozemních komunikacích součástí silnice. „V úsecích obcí a měst nespadá do naší kompetence údržba zeleně, vykonáváme tam jen majetkovou správu,“ říká mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Kraj Vysočina vyřešil situaci po svém. Trávu podél krajských silnic také neseče, městům a obcím ale nabídl dotaci na údržbu zeleně. Podmínkou je vyplnění přihlášky. „Každoročně žádají o dotaci desítky obcí, kraj letos vyčlenil milion korun,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová. Kvůli zbytečnému papírování navíc ale mnohé obce dotace nechtějí a raději se o údržbu postarají na vlastní náklady.

Starostové se ale nevzdávají. Až usednou do lavic noví poslanci, chtějí je požádat o změnu zákona o pozemních komunikacích. Nadále tak budou usilovat o to, aby trávu podél cest posekali správci silnic.