Ridley Scott o víkendu zastaví pražské metro

Praha - Cestující v pražské hromadné dopravě čeká v pátek, v sobotu a v neděli omezení. Kvůli natáčení amerického filmu bude pozdě večer a brzy po ránu přerušen provoz metra na lince B mezi Smíchovským nádražím a Florencí. Termín o prázdninovém víkendu vybral dopravní podnik záměrně, aby se dotkl co nejméně cestujících.

V úseku Smíchovské nádraží - Florenc metro nepojede v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli vždy od 22.00 do 8.00. Poté až do zhruba 10. hodiny bude pro vstup uzavřena stanice Anděl a vlaky jí budou pouze projíždět. V době výluky bude bude zavedena náhradní tramvajová linka XB, která se osvědčila i během červnových povodní. Pojede po trase Smíchovské nádraží – Anděl – Karlovo náměstí – Václavské náměstí (metro A Můstek) – Masarykovo nádraží (metro B Náměstí Republiky) – Florenc – Křižíkova – Invalidovna – Palmovka.

Film s pracovním názvem Child 44 se natáčí na několika místech v České republice. Jeho šéfproducentem je světoznámý britský režisér Ridley Scott. „Těší nás, že si Ridley Scott vybral pro natáčení Prahu a naše metro, které si již zahrálo v několika českých i zahraničních filmech,“ řekl generální ředitel dopravního podniku (DP) Milan Křístek. Produkce původně žádala o umožnění natáčení i na lince C, s tím ale DP nesouhlasil. „Nechtěli jsme cestující tolik zatěžovat, proto byla zvolena jen trasa B a předposlední prázdninový víkend, kdy je v Praze nejméně lidí,“ dodal Křístek.

Děj filmu Child 44, jenž popisuje kriminální příběh sériových vražd dětí, je zasazen do 50. let minulého století, do doby stalinského Sovětského svazu. Scénář byl napsán podle knižního bestselleru Toma Roba Smithe. Pod taktovkou švédského režiséra s chilskými kořeny Daniela Espinosy se v něm objeví Tom Hardy, Noomi Rapace nebo Gary Oldman.   


Anděl si filmaři pro film odehrávající se v sovětském Rusku vybrali záměrně. Stanice, jež se dříve jmenovala Moskevská, se nejvíce podobá skutečnému moskevskému metru. Na její stavbě se dokonce před zhruba třiceti lety podíleli sovětští architekti a inženýři.

Hollywoodský štáb, který podle Státního fondu české kinematografie plánuje v Česku utratit přibližně půl miliardy korun, se zavázal, že dopravnímu podniku uhradí ušlý zisk, náklady spojené s náhradní dopravou a výdaje na výrobu informačních nosičů. „Natáčení filmu je náročná věc a často se neobejde bez dočasného uzavírání ulic, náměstí, mostů či stanic metra. Chtěli bychom tímto poděkovat dopravnímu podniku a pražskému magistrátu za vstřícnost, ale i všem cestujícím za pochopení dočasné uzavírky metra,“ řekl David Minkowski ze společnosti Stillking Films, která organizačně zajišťuje natáčení filmu v ČR.