Po Krušných horách se vydejte lanovkou i na kole

Klínovec – Krušné hory už dávno nejsou příkladem znehodnocené přírody v sousedství těžebních pánví. Severozápadní cíp republiky nabízí návštěvníkům kromě čerstvého vzduchu také řadu cyklostezek, výhledy z tisícových vrcholů nebo možnost vyzkoušet netradiční dopravní prostředky.

V končícím létě je jedním z nejvyhledávanějších míst paradoxně lanovka. Tzv. dámská měří více než kilometr a při cestě na vrchol Krušných hor od spodní stanice překoná výšku 232 metrů. Na vrcholku už je na každém, zda zvolí cestu dolů pešky či na kole. Cyklista se vyveze s kolem nahoru lanovkou. „Máme tady sedm tratí dlouhých od 10 do 30 kilometrů,“ uvedl mluvčí Skiareálu Klínovec Adam Svačina.

Kdo chce využít zemské přitažlivosti a krušnohorských kopců, nejspíš sáhne po některé ze speciálně upravených koloběžek nebo tříkolek. Dobrodružství v Krušných horách čeká i na ty nejmenší výletníky. Procházka po tzv. Ježíškově cestě totiž prověří jejich znalosti – a za splnění čeká odměna. Pokud by některý z návštěvníků nepřijel do hor za sportem a dobrodružstvím, může navštívit božídarské muzeum. Tady se dozví, jak těžký život měli horalé v minulých dobách.

Komu by nestačily atrakce na české straně Krušných hor, může ještě na procházku do sousedního Německa. Například doby hornictví zde připomíná stará úzkokolejka.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka