Pardubický kraj se hádá s Královéhradeckým, Liberec bez problémů

Pardubice - Kvůli slevám na jízdné se dostaly do sporu Pardubický kraj s Královéhradeckým. Původně se spolu dohodly, že v rámci nového systému elektronické peněženky na ni budou moci už v září senioři a studenti uplatňovat slevy. Hradecké hejtmanství teď ale dohodu zablokovalo. V Liberci funguje takzvaná opus karta, Karlovarský kraj naproti tomu zatím žádné slevové karty nenabízí.

Nový systém si měli cestující oblíbit – už jen proto, že by nemuseli hledat v autobusech drobné. Zaplatili by totiž bezhotovostně elektronickou peněženkou celou cestu i s přestupem. Hejtmanství nejdříve schválila nový tarif elektronické peněženky, včetně slev pro důchodce a studenty. Ovšem Královéhradecký kraj nečekaně rozhodnutím rady dohodu zrušil.

„Držitelé elektronických karet by přišli o pětiprocentní slevu, kterou dnes mají. A senioři by přišli nejen o slevu na kartě, ale zároveň o padesátiprocentní slevu na jízdném,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek (SPOZ). Čipová karta totiž měla podle dohody stát pro seniory nad 70 let a studenty 80 korun – a navíc měli mít cestující další slevu 5 % z jízdného. Nic z toho neplatí, chaotickou situaci nedokáží vysvětlit ani operátoři na infolince společnosti OREDO, která dopravu na východě Čech organizuje.

Královéhradecký kraj tvrdí, že pokud by na slevy přistoupil, prodělal by na jízdném miliony korun ročně. Pardubický a Královéhradecký kraj budou o případných slevách ještě jednat.

V Liberci funguje Opus karta, Karlovy Vary zatím slevy nenabízejí

V Liberci mohou cestující meziměstskou dopravou využít takzvanou Opus kartu. Funguje od roku 2008 a její pořízení přijde na 140 korun. Držitelům nabízí mnoho slev, studentům třeba až 40 procent. Zvýhodněné jízdné nabízí tato karta i seniorům - ti zaplatí 200 korun a pak mohou jezdit po kraji celý rok bez jakýchkoli dalších doplatků.

Karlovarský kraj lidem zatím žádné slevové karty nenabízí. Projekt takzvané karty K3 kraj zastavil kvůli komplikacím v Regionálním operačním programu Severozápad. „Karlovarský kraj přispívá pouze na žákovské jízdné. Distribuci průkazů si zajišťují sami dopravci,“ řekla mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Andrea Bocková. Úřad příspívá žákům a studentům na cesty do škol v rámci tzv. základní dopravní obslužnosti. Úspora se podle věku může vyšplhat až na šedesát dvě a půl procenta.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla