Dárek k jubileu pro Ještěd: Replika původního salonu s unikátním nábytkem

Liberec – Horský hotel a televizní vysílač Ještěd sice ještě na potřebnou kompletní rekonstrukci čeká, alespoň část brzy bude v novém. Skupina nadšenců se rozhodla uvést do původní podoby ze 70. let jeden salonek. Z originálního vybavení se přitom nedochovalo skoro nic, podle posledních zbylých kusů proto vznikají přesné repliky.

Česká stavba století fascinuje hlavně svým neobvyklým tvarem. Stejně unikátní však býval horský hotel i uvnitř – zdobil ho zvláštní nábytek architekta Otakara Binara. Zatímco však zvenku stále je možné hotel s vysílačem obdivovat prakticky v původní podobě, unvitř to nejde, dochovalo se jen málo kusů interiéru. Podle těch, jež zbyly, teď vyrábí občanské sdružení Ještěd 73 repliky, aby bylo možné obnovit alespoň jeden salonek v původní podobě – když na obnovu celého interiéru nejsou peníze.

Jedno křeslo přijde na 24 tisíc korun, hotové je zatím jedno z dvanácti plánovaných a připravuje se také výroba nového stolu. „Každé je originál. Kdyby to bylo jako na běžícím páse, nebylo by to ono,“ poznamenala čalounice Zdeňka Šimonová. Peníze na náročnou kusovou výrobu historizujícího nábytku získává občanské sdružení z veřejné sbírky, zatím má zhruba na půlku křesel.

Sdružení by chtělo mít salonek hotový do 21. září. Veřejnost by ho tak mohla poprvé navštívit během velkých oslav 40 let po otevření hotelu.