Smrt s hlavou v odpadcích není ojedinělá navzdory bezpečnostním opatřením

Kadaň (Chomutovsko) – Úmrtí muže, který uvázl ve víku kontejneru v Kadani, jejž chtěl vykrást, a udusil se vlastní vahou, je sice výjimečné, ale podle policistů nikoli zcela ojedinělé. Zlodějům jde při vykrádání kontejnerů o život, přestože města, která je provozují, dodržují všechny bezpečnostní předpisy. 

Ačkoli kolemjdoucí, kteří viděli, že z kontejneru v Kadani vystupují nohy, přivolali záchranku, muž, který se chtěl vloupat mezi elektroodpad, zemřel. „Hasiči vyprostili tělo již zemřelého, lékař pouze konstatoval smrt,“ uvedla Eleonora Hodková ze Zdravotnické záchranné služby Kadaň.

Zástupci města, které kontejner provozuje, upozorňují, že dodržují všechny bezpečnostní požadavky, a podivují se, že se muži vůbec podařilo částečně proniknout do jeho útrob. „To zařízení není určeno na to, aby se tam lezlo. Pro mě je technicky nepochopitelné, že tam vlezl,“ zdůraznil vedoucí kadaňského odboru životního prostředí Jiří Frajt. V Kadani se však taková věc nestala poprvé, před dvěma lety zemřel člověk v kontejneru na elektroodpad v Pečkách na Kolínsku.

Již více než před rokem Česká televize společně s policií a záchranáři vyzkoušela, že se do kontejneru s elektroodpadem člověk skutečně dostane – například dítě bez větších nesnází. Ven to však už bez pomoci nejde. Lidi, kteří se dovnitř vloupávají, obvykle doufají, že ve staré elektronice naleznou barevné kovy. „Předpokládám, že účelem je další prodej těch materiálů, které tam naleznou,“ poznamenala Taťána Pokorná z firmy Elektrowin, která kontejnery dodává.

Jediný způsob, jak zloděje kovů ochránit, je technická úprava kontejnerů. Jejich výrobce začal používat zdvojené víko, přes které se již do kontejneru nikdo nedostane. Firmy, které se sběrem zabývají, teď uvažují o rozsáhlém nahrazení původních nádob těmi, které nejsou nebezpečné ani pro zloděje.

Video Petr Baraňák o úmrtí v kontejneru
video

Petr Baraňák o úmrtí v kontejneru