Koroze neškodí jen samopalu vz. 24, ale i vzácným středověkým zbraním

Horšovský Týn (Domažlicko) – Déle než tři roky již probíhá restaurování zbrojnice na zámku v Horšovském Týně a potrvá zhruba dalších deset let. Týnská sbírka je velmi rozsáhlá a obsahuje mnoho unikátů, kterými lidé bojovali takřka ve všech koutech světa. Kovové části starých zbraní ale korodují, proto je potřeba pravidelně konzervovat.

Zámek Horšovský Týn má ve své sbírce například plamenné trojzubce, samurajský meč z 16. století nebo zákeřné katary používané v Indii. Stejně jako další zbraně, které jsou typické pro Evropu a ve sbírce jich je na 200, korodují.

Každá napadená zbraň ze sbírky putuje k restaurátorům, kteří je ošetřují a korozi odstraňují. Zásahy jsou různě náročné – od důkladného očištění přes jemné broušení po tzv. delaboraci, při které se veškeré mechanismy rozeberou do posledního šroubku. „Všechny šrouby jsou chycené korozí. Dochází k úniku zinku, mosaz se potom rozpadá,“ popsal restaurátor historických zbraní Robert Ritschel.

Kovy se nejprve ošetřují benzinem. Pak se zoxidovaná místa čistí. „Pak dojde ještě k přeleštění, čímž se povrch utáhne,“ doplnil Robert Ritschel.

Ošetřit každou zbraň je nutné jednou za deset až patnáct let. Nejsou sice vystaveny větru a dešti jako slovutný samopal vz. 24 v Černých baronech, prostředí, ve kterém jsou, na ně přesto působí. Úplně nepomáhají ani zásuvky absorbující vlhkost ve skleněných almarách. „Jsou v nich síta, na kterých je klasický silikagel, který nepřímo vyrovnává vlhkost,“ přiblížil kastelán Státního hradu a zámku Horšovský Týn.

Video Umění restaurátorů: Sbírka zbraní v Horšovském Týně
video

Umění restaurátorů: Sbírka zbraní v Horšovském Týně